Mesajı Okuyun
Old 17-05-2013, 17:56   #16
alperyldrm

Alıntı:
Yazan madlock
Böyle bir şerh verilmemiş. Kat irtifakı kurulmamış. Zaten yapılan inşaat da kaçak. Gelinen noktada ben de kesinleşmiş mahkeme kararına göre hacizlerin terkini için dava açmaktan başka bir yol olmadığına kendimi ikna etmeye çalışıyorum. Zira ortada, elinde kesinleşmiş mahkeme kararı olan müvekkilerimi mağdur eden ciddi bir boşluk bulunmakta. Bu arada tapu kaydında mahkeme kararının İİK 28. maddesi gereğince şerh konulduğuna dair bir kayıt var. Bu kayıt, hacizli haliyle devir alırsak bizi korur mu acaba? Sanki korur gibi düşünüyorum. Ancak emin değilim.
.

Ustadim buna benzer bir dava basimdan gecti ve ayrintili bir sekilde konuyu arastirmistim. Sayet sizin actiginiz dava devam ederken sizin davalinizin borcundan dolayi gayrimenkul uzerine haciz konulmus ise bu haciz, sizin acmis oldugunuz tapu iptali ve tescil davasinin kesinlesmesi uzerine tapuda muvekkilleriniz adina tescil isleminin gerceklestirilmesinden sonra kaldirilabilir.

Mutlaka yeni bir dava acmaniz gerekir, muhatap icra dosyasinin alacaklisidir. Mahkeme kesinlikle asli hukuk mahkemesidir.Mahkemede ispatlanacak husus, ya hacizden önce tapu kaydında kat karşılığı inşaat sozlesmesine iliskin şerhin bulundugunun ya hacizden once tapu kaydinda tapu iptali ve tescil davasindan alinan tedbir kararinin bulundugunun ya hacizden once tapu kaydinda tapu iptali tascil davasinin acildigina dair davalidir şerhinin bulundugunun yada hacze konu alacagın muvazaali oldugunun ispat edilmesi gerekir.