Mesajı Okuyun
Old 04-04-2007, 12:37   #6
Av.K.P

Sayın Av.Ayşe,ben itirazın kaldırılması davasının 6 ay içerisinde açılacağını belirtmiştim. Konuya ilişkin olarak Saim Üstündağ Hocamızın kitabında şöyle bir açıklama buldum. Umarım işinize yarar.
"Tetkik mercii ile Özel Daire arasındaki uyuşmazlık itirazın kaldırılmasını düzenleyen İİK.nın 275. maddesinin herhangi bir süre öngörülmemiş olması nedeniyle kiralayanın bir süre ile bağlı olmaksızın itirazın kaldırılması ve tahliye isteğinde bulunup bulunamayacağı noktasında odaklaşmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, İcra İflas Hukuku şekil öğesinin büyük ağırlığının bulunduğu bir hukuk dalıdır. Bu niteliğinin doğal sonucu olarak genelde
İcra iflas işlemlerine girişilmesi veya bu işlemlere karşı şikayet ve itiraz yoluyla hakların kullanılması belli müddetle sınırlı tutulmuştur” Bu sözlerden hareket eden Yargıtay sonuçta buradaki süre boşluğunu MK.2’ye dayanarak sınırlamaya çalışmıştır. Öyle ki, alacaklının itirazın kaldırılmasını makul sayılabilecek bir sürede kullanmamış olması MK.2’ye dayanılarak himayeden mahrum edilmiştir.(HGK. 27.2.1991 sayılı karar) Kararın sadece tarihi var ancak bu kararın karşı oy gerekçesinde, bu durumda İİK 269/3 fıkrasının uygulanması yani 6 ay içerisinde itirazın kaldırılmasının talep edilmesi gerektiği vurgulanmış, Saim Üstündağ’da bu karşı oyda belirtilen görüşün daha isabetli olduğunu belirtmiştir. Açıkçası ben de davanın 6 ay içerisinde açılması gerektiğini, MK.2’ye başvurulmasına gerek olmadığını düşünüyorum.