Mesajı Okuyun
Old 02-07-2008, 10:19   #21
Av.Kadir Altunbas

Kanun düzenlemesi açısından bilinçli taksir-olası kasıt ayrımı meslektaşlarımızca çok güzel izah edilmiş. İkisi arasında çok ince bir çizgi var. İkisinde de sonuç öngörülebiliyor ama bilinçli taksirde sonuç istenmiyor. Burada kanun koyucunun bu ayrımı koyması yanlış olmuştur diye düşünüyorum.
Olası kasıt yasaya hiç konulmasa daha doğru olacaktı. Örneğin, pazar yerinde hızla araç kullanan kişi, -burası kalabalık, birileri ölebilir ama ben iyi araba kullanırım kimseyi ezmemeye çalışırım-- diye düşünüyorsa bilinçli taksir, --burası kalabalık, birileri ölebilir, ezmek istemiyorum ama ölürse de ölsün--diye düşünüyorsa olası kasıt oluyor.
Yani şüpheli ya da sanık ben şöyle düşündüm derse ona göre niteleme yapılacak. Bu uygulama kanuna uygun ise de hukuka aykırı ve adalete olan inancı zedeleme mahiyetindedir.
Benim şahsi görüşüm, adil olan düzenleme şöyle olmalıdır. Olası kasıt yasadan çıkarılmalıdır. Yukarıda örnekten hareketle şüpheli her türlü tedbiri almasına rağmen ölüm ya da yaralama meydana gelmişse bilinçli taksir, diğer durumda ölürse ölsün diyorsa kasden adam öldürme ya da yaralamadan cezalandırılmalıdır. Ölürse ölsün mantığı bana göre kasıttır.