Mesajı Okuyun
Old 22-12-2013, 10:20   #14
Admin

Alıntı:
Yazan keskinbalta
Ben de şöyle bir soru sorayım:
Bankalar vs. gibi kuruluşların müşteri hizmetlerinin telefon görüşmelerini
görüşülen kişinin kayıt etmesi ve
hukuk veya ceza davalarında delil olarak kullanabilmek için saklaması
suç oluşturur mu?
Sonuçta müşteri hizmetleri,
"...görüşmelerimiz güvenliğiniz için kayıt altına alınmaktadır..."
klişesini vurgulamaktadır...
Bu konuda bilgilendirme yapıldığı ve konuşmanın sahibi haberi olmadan sesinin kaydedildiğini iddia edemeyeceği için suç teşkil etmeyeceği görüşündeyim.

Neticede bu konuşmaların kayıt altına alınmaları gerektiğine de inanıyorum. Yapılan görüşmeler ile farkında olunmasa bile çoğu kez sözlü sözleşmeler gerçekleştiriliyor. Örneğin bir hattın açılması/kapanması/tarife değişikliği yapılması vs. aslında hep bir sözleşme işlemi. Bu işlemlerin ileride ihtilaf olduğunda ispat edilebilmesi için kayıt altına alınması gerekli, aksi takdirde hiçbir işlemi telefonda yapamaz hale gelir ve her işlem için gidip yazılı işlem yapmak zorunda kalırsınız.

Bence bu konuyla ilgili ceza hukuku açısından hiçbir problem yok, ancak asıl problem tüketici hukuku yönüyle bu görüşmelerin tek taraflı kayıt altına alınması ve sadece kayıt altına alanın tasarrufu ile kullanılıyor olması. Bana sorarsanız tüketici yasasında bir madde olmalı ve görüşmelerin kayıt altına alınması ve gerektiğinde ibraz edilmesi şirket açısından ZORUNLU hale getirilmeli. Böylece şirketlerin bu görüşmeleri sadece kendi çıkarları olduğunda tek taraflı kullanmalarının önüne geçilebilir.

Bir diğer deyişle bu konuşmaların kayıt altına alınmasını engellemeye çalışmak yerine, tam aksine kayıt altına alınması ve talep halinde ibrazının zorunlu hale getirilmeye çalışılmasının tüketicilerin menfaatleri açısından çok daha uygun olacağı görüşündeyim.