Mesajı Okuyun
Old 10-12-2004, 02:19   #46
Armağan Konyalı

Sayın hykayar,

Alıntı:
bu tür olayların ne denli kınandığı ve meşru görülmediği hususlarında kamuoyuna önemli bir mesaj teşkil edecektir

Bu alıntı, hukuk dışı kaygılarla girişilen hukuk işlemlerinin hukuka ne kadar zarar vereceğinin özetidir.

''Duygusal müdahale'' işte budur...

Alıntı ''Basında yer almak isteyen'' sözümü de doğrulamaktadır.

Hukuka müdahale ile kamu oyu üzerinde sağlanmaya çalışılan etki mahkeme üzerinde de sağlanmaya çalışılmıştır. ''Devam eden davalar hakkında yayın yapmama'' ilkesi de unutulmuş görünmekte.

Kadın dernekleri baskı yöntemi uygulayabilirler. Barolar ve kadın avukatlar da kamu oyunda birer baskı grubu olabilirler. Ama mahkemede ancak ve ancak hukukçu olmalılar. Mahkemelerde sadece hukuk olmalı. Mahkemenin havası her türlü hukuk dışı kaygıdan arındırılmış olmalı. Adalet her türlü toplumsal faydadan önce gelir.

Doktrinde devrim yapacak teoriler üretmek akademisyenlerin görevidir. Hukukçuların görevi ise hukuku bilirkişilerin eline bırakmadan kuralları uygulamaktır. Toplumda devrim yaparken mahkemede usul kurallarını devirmemeliyiz. Usul olmadan adalet olmaz.

Bilimsel kimlikler ile imzalanmış metinde ileri sürülen görüşleri saygıyla sonuna kadar okudum. Fransız hukukundaki gelişmeleri öğrendiğim için memnun oldum. Ancak fransız hukukundan da ileri gidildiğini hayretle gördüm: Bazı Fransız derneklerine kendi konularında bazı davalara müdahale hakkı tanınmış. Halbuki metinde 'Sayın Kerestecioğlu ve meslektaşlarına' da sınırsız müdahale hakkı veriliyor. Hatta sadece kendilerine değil, 'herkese' aynı hak cömertçe bahşediliyor.

Usul kanunu ''Herkes her davaya müdahale edebilir'' biçiminde değiştirilmedikçe bize (hatta mahkemeye) sunduğunuz metin hukuki nitelikte kabul edilemez. Bir temenniden ibarettir. Ben de bu temenniye katılıyorum.

Suç topluma karşı işlenmiştir. Geniş anlamı ile herkes suçtan zarar görmüştür. Herkesin müdahale edebilmesine karşı değilim. İsteyen gelip davaya katkıda bulunsun. Ama kural buna izin vermiyorsa önce kural değişmeli.

Ayrıca müdahalede bulunanın amacı davaya katkıda bulunmak olmalı; basın yolu ile kamu oyunu etkilemek ya da mahkemeyi kuru kalabalığı ile baskı altına almak olmamalı.

SON SÖZ : Toplumdan en alacaklı ve en haklı kesim olan kadınlar bile haklarını hukuk içinde aramalı. Hukuk dışına çıkıldıkça hak sararmakta.

Hak hukuktadır; gak gugukta... Karıştırmayalım...

Saygılarımla

Bir Dost