Mesajı Okuyun
Old 08-12-2004, 09:38   #40
nursel citil

Koca dayağından bıktığı için çocuklarıyla evden kaçan Ayşe Gökalp (22), ‘babam ve erkek kardeşim beni öldürecek. Lütfen beni koruyun, iki çocuğum var’ dedi.

AİLESİNİN zoruyla 12 yaşında nikáhsız evlendirilen ve 20 yaşında resmi nikáhı kıyılan 22 yaşındaki Ayşe Gökalp, eşinin dayağından bıkınca, iki çocuğuyla evden kaçtı. Yaklaşık 1.5 yıldır izini kaybettirmek için kent kent dolaşan Ayşe Gökalp, ‘Babam ve erkek kardeşim namus temizleme adına beni öldürecek. Devlet büyüklerime sesleniyorum: Lütfen beni koruyun, iki çocuğum var’ dedi.

Kaçak hayatı yaşamaktan bıktığını ve çocuklarına iyi bir gelecek sağlayamaktan korktuğunu söyleyen Ayşe Gökalp, büyük oğlu S.’nin İzmir Menemen’deyken bir yıl okuduğunu, kaçmaya başladıktan sonra bir daha okula gönderemediğini belirtti.

Töre gereği öldürüleceğini bildiğini, buna rağmen yaşamak için direneceğini kaydeden Ayşe Gökalp, ‘Eşim, daha ilk geceden itibaren beni dövmeye başladı. Evine, çocuklarına bakmaz, kira birikir, ödemezdi. Onun yanında kaldığım sekiz yıl boyunca her gece dayak yedim. Yüzümdeki şişlikler ve vücudumdaki morluklar yüzünden sokağa çıkamazdım. Dayanacak gücüm kalmayınca da çocuklarımı alıp kaçtım’ dedi. Gökalp, şöyle devam etti:

‘Annemi arayarak peşimi bırakmalarını istedim. Bana, ‘Mezara da girip saklansan seni yaşatmayacaklar. Öldüğünü öğrenirsem, mezarını açıp bir kurşun da ben sıkacağım. Ancak öyle inanırım öldüğüne. Bizi rezil ettin’ dedi. Birkaç ay önce töre gereği İstanbul’da öldürülen Güldünya Tören gibi öldürüleceğim. Beni ya evimde, ya mahkeme salonunda öldürecekler.’

Babasına ve yetkililere çağrıda bulunan Ayşe Gökalp, ‘Baba, namusunu kirletecek bir şey yapmadım. Geçinemiyordum, ayrıldım. Artık dayanacak gücüm yoktu. Lütfen beni öldürmeyin. Devlet büyüklerime de sesleniyorum: Lütfen beni koruyun, iki çocuğum var ve onlara bir gelecek sağlayın.’
Kentin varoşlarında, güvenlik nedeniyle adını açıklamadığı mahallede tek odalı bir gecekonduya yerleşen ve evlere temizliğe giderek geçinmeye çalışan Ayşe Gökalp’e mahalle halkı ev eşyası verdi. Ailesinin kendisini bulmasından korkan Ayşe Gökalp, bu arada savcılığa giderek ‘töre cinayeti’ne kurban gitmekten korktuğunu bildirdi ve suç duyurusunda bulundu. Gökalp ayrıca Aile Mahkemesi’ne başvurup boşanma davası da açtı.
Hürriyet gazetesi