Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 12:30   #29
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın icra22'nin açıklamalarına katılıyorum. Yetki konusunda taraflar anlaşmışlar, sulh olmuşlardır. Üzerinde anlaşılan bir konuda yapılacak işlemi; iki tarafın uzlaşan iradesine rağmen, bir dava süreci ve mahkeme onayına/kararına tabi tutmak, bu kadar dolambaçlı bir yola gerek neden? Takibin durması, kanunun borçlu yararına düzenlediği, borçlu için hak ihdas ettiği bir durumsa ve borçlu da kendi yararını/hakkını, alacaklının yetki itirazını kabulü ile elde etmişse; mahkemeye düşen rol nedir?

Ayrıca belirtmek gerekirse; Sayın Can Doğanel'in "olması gerekene" yönelik yorumu, hak kavramına ve hukuk mantığına son derece uygundur. "Hukukçu kimliğimiz", "olana" isyan ederken; "avukat kimliğimiz", "olması gerekene" özlem duyabiliyor zaman zaman.

Saygılarımla.
Açıklamalarınıza tamamen katılıyorum.Yetki itirazını kabul ediyorsam yetki itirazını hakimin önüne getirmenin hiçbir mantığı yoktur,zira zaten kabul ettiğim bir hususta hakimden ne isteyeceğim,talebim ne olacak.Abesle iştigalin yanında borçlu kendisini vekille temsil ediyorsa konuyu mahkeme önüne getirdiğimizde gereksiz yere vekalet ücreti ödemek zorunda da kalacağız.Yanlız benim görüş belirten tüm arkadaşlardan farklı düşündüğüm bir husus var ki o da yetkisizlik verilen dosyanın yetkili icra dairesine gittiğinde bir daha ödeme emri göndermeye gerek olmadığıdır.Zira hernekadar yetkisiz icra dairesi de olsa burada borçluya ödeme emri çıkarılmış borçlu da tebliğle tüm hak ve itirazlarını zaten ileri sürmüştür ve borçlu bu itirazlarını ve diğer haklarını ileri sürerken yasal süreci de takip etmiştir.Böyle bir durumda alacaklının alacağını tahsilini zorlaştırıcı yönde uygulamaların içerisine girmek adil değildir.Yetkili icra dairesine dosya gelmekle işlemlere kalındığı yerden devam etmek gerektiğini düşünüyorum.Zira aynı zamanda devamlılık da esastır.Burada borçlunun bir hak kaybından da söz edilemez.Aksini düşünmek kötü niyetli borçluların zaman kazanmasına ve alacaklıdan mal kaçırmasına yol açar.Yeniden tebligatın sağlanmasının bazen aylarca sürebileceği hatta imkansız olabileceğini de gözardı etmemek lazım.