Mesajı Okuyun
Old 02-03-2008, 00:54   #12
Av.muhittinköylüoğlu

Değerli meslektaşlarım;
İzninizle ben meseleye biraz değişik bir açıdan bakmak istiyorum.İşçi olan bir müvekkiliniz size gelip şu soruları soruyor
1-Ben ayakkabı ustası olarak bir ayakkabı imalatçısının yanında çalışacağım.Sigortamı kim yatıracak.Sigorta bedelim nedir?
2-Sigortamı patron yatırırsa ben işçi olarak özel sipariş alıp dükkanda özel müşterilerimi kabul edip ağırlayıp özel iş alabilirmiyim
3-Sigortalı çalışmazda bağkurlu olasam bağkur primim ne kadardır.Bağ kur primimi patronum mu yatıracak
4-vergi levhasının ne zaman çıkartılması gerekiyor,aylık ödeme şeklindemi oluyor ve bu miktarlar nekadar?
5-Ayakkabıcılar odası aidatını her ay ben mi yatıracağım miktarı ne kadar?
-ve.. varlığından bile haberdar olmadığım daha ne gibi düzenlemeler yapılacak?

Bu sorulara bir avukat nasıl cevap vermeli sizce.Ya da bu sorular bir avukat tarafından sorulmalımıdır.Bir avukat tabi ki her şeyi bilemez ama öğrenmek için az da olsa öncelikle doğrudan üçüncü kişilere sormak yerine kendisi araştırma yapmamalımıdır.Bir patron avukat olsanız bu soruları soran avukatı işe alırmıydınız.Bu soruların sorulmasında bir hata yada yanlış varsa bu hata sadece soran avukatınmıdır.Fakültenin,staj eğitim merkezinin,staj yapılan avukatın hiç kusuru yokmudur.(ya da hepimizin)
Bu soruları soran avukatlar hangi hakla vergi mahkemelerinde muhasebecilerin vekalet alabilme talebine karşı çıkmaktadırlar.
Bu sorulara cevap verirken ve soran da avukat ise daha dikkatli olmak ve meseleye tam olarak vakıf değilsek hemen ortaya atılmasak daha sağlıklı olmazmı?

Cevaplara gelince:
1-İş kolu ne olursa olsun işçinin sigortası maaşından kesilerek işveren tarafından ssk ya verilen aylık bildirge ile ödenir.Sigorta bedeli de maaşın kaç lira olduğuna bağlıdır.Ne yazık ki avukatlar hak arama kültürüne sahip olmadığından ssk lı olarak çalıştırılmamakta ya da asgari ücretten gösterilmektedirler.İlkokul mezunu işçiler bile bunu kabul etmezken avukatların kurbanlık kuzu misali ve konumlarını yasal olarak bilmeden her şeyi kabul etmeleri acı bir gerçektir.Bununla ilgili ayrıntılı bilgi için prim oranları vs.ssk gov.tr yi inceleyebilirsiniz
2- Bir işçinin sigortası her halukarda patronun vereceği ssk bildirgesine uygun olarak patron tarafından yatırılır.Avukat ücretli çalışıyorsa onun için de böyledir.İşçi olarak çalışan avukat hiçbir şekilde özel iş alamaz.Özel iş alması iş aktinin feshi için yasal sebeptir.İşçi avukat patronu ile anlaşarak dahi özel iş alamaz.Özel iş alan kişinin serbest çalışan avukat olması gerekir.Serbest avukatlık için bağımsız ve vergi mükellefi olmak gerekir.Uygulamada maaşla çalışan avukatların özel iş aldıkları malumdur.Ancak bu usul yasaya aykırı olup vergi,sigorta,borçlar,iş kanunu ve ceza kanunu ile sorumlulk hukuku açısından bir çok sakınca doğurabilir.Mesleğinin en başında kendinizi zora sokacak usullerden uzak durmanızı öneririm.
3-Bir avukat ya ücretli yani ssk veya emekli sandığı yada bağımsız vergi mükellefi serbest meslek erbabı olarak çalışır.Sigortalı ise nasıl olacağını beyan etmiştim.Bağımsız serbest meslek erbabı olarak çalışan avukatlar istisna hariç topluluk sigortası na kayıt olmak zorundadır.Topluluk sigortasına kayıt olan serbest çalışan avukatın patronu olmaz ki sigortasını patronu yatırsın.Soru temelinden yanlış.Peki bu yanlışlık neden çok sık yapılıyor.Bunun sebebi patron avukatların mesleğe hukuka ve meslektaşlarına saygısızlığı ile para hırları ve baroların güçsüz durumdaki avukatlara sahip çıkmayışı onların sorunları ile ilgilenmeyişi nedeniyledir.Şöyle ki ssk lı çalışan bir işçi için maaşının %40 oranında ssk primi kesilir.Ayrıca % 20 ci,varında da vergi kesileceğinden maliyet çıplak maaşın çok üzerindedir.Ayrıca avukatların arasında hiç konuşulmayan ve görülmeyen kıdem tazminatı karşılığını da dikkate alırsak maliyet çıplak maaşın nerede ise iki katıdır.Bu maliyetten kurtulmak isteyen patron avukatlar çalışan avukatları topluluk sigortasına kaydetmekte ve senin sigortanı da ödüyorum havası ile şirin patronu oynamaktadır.Oysa topluluk sigortası vergi mükellefi olan serbest çalışan avukatlar içindir.Ve çalışan avukatı topluk sigortasına kaydettiren patron avukat çalışanın hukuk bilgisinin azlığından zor durumda olmasından yararlanarak onu ne yazıkki vergi ve ssk kaçakçısı durumuna getirmektedir.
4-Vergi levhası vergi mükellefi olunup vergi açılışı yapılınca çıkarılır.Aylık ödeme ibaresi de yanlıştır.Duruma göre muhtasar verip vermemenize göre verilemsi gereken sair beyannameler gelir ve giderinize göre ödeme yaparsınız.Standart bir ödeme olamaz.standart beyannameler olur.KDV,geçici,muhasarve yıllık gibi.
5-Aidat aylık değildir.Baronun internet sayfasına bakılsa dahi görülebilir.
6-Son olarak avukat hukuksal düzenlemelerden haberdar olur.en azından temel kavramlardan.Yukarıda sorulan hususlardan bazıları ise en sıradan insanların dahi vakıf oldukları konulardır.Biz avukat olduğumuza göre sıradan insanlara göre bu konuları daha iyi bilmek zorundayız.
Ne yazık ki özelikle staj döneminin yanlışlığı ve yetrsizliği nedeniyle ve bu dönemde mesleki bilgi ve beceri kazanma derdinden ziyade para kazanma (bu haklı olarakta haksız olarakta yönelinmiş bir yol olabilir) derdi ve tercihi bizleri bu yanlış yola yöneltmekte dir.sonuç ise bilgi ve beceri düzeyi düşük avukatların avukatlık değil iş bitiricilik ve iş takipciğine kaymalarına bu da mesleğin saygınlığını törpüleyen sonuçlara yol açmaktadır.
Lütfen çalışan ya da patron avukat olalım biraz dikkatli ve mesleğin saygınlığına yönelik tasarruflarda bulunalım.
Herkese iyi çalışmalar