Mesajı Okuyun
Old 18-02-2007, 00:33   #5
Av.Ayse E.

sayın ıcra 22
-dul ve yetım aylıkları haczedılemez dıye bılıyordum..ve eger borclu taraf hıc parasını cekmemıs ıse ve yenı ogrenmıs ıse sıkayette bulunulabılınır dıye dusunuyorum...
-tutanak duzenlenmesını gerektıren halllerde 103 gonderılır demıssınız ama 89/1 gonderılen ve dosyaya para gelen hallerdede 103 gonderıyoruz teblıgınden sonra parayı cekebılıyoruz aynı sekılde olması gerekmezmı...
uygulama ve yasayı yanlıs bılıyor veya yorumluyor olabılırım bu bakımdan aksının yasal dayanagını bıldırebılrsenız cok faydalı olacagını dusunuyorum...ıyı calısmalr
Alıntı:
Yazan icra22
SSK.Emekli maaşlarının haczedilemiyeceğine dair kanun olmasına rağmen malesef memur emeklilerinin maaşlarının haczedilemiyeceğine dair bir hüküm yoktur. Kısacası Emekli Sandığından maaş alan kim olursa olsun maaşları haczedilebilmektedir.SSK.dan emekli maaşı alanların ise haczedilememektedir.
Haczedilmezlik iddiasında bulunsanız bile haczi kaldırmanız mümkün değildir, zira yasal bir dayanak yoktur.
Maaş hacizlerinde İİK.103 çıkarılmaz, İİK.103 davet kağıdı tutanak tutmayı gerektiren hacizlerde çıkarılır.
Haczedilmezlik iddiasınıda haczin tatbik edildiği ve ilk kesintinin yapıldığı ayda bulunabilirsiniz, çünkü maaşın haciz nedeniyle eksik alındığını öğrendiğiniz tarih kabul edilebilir. ve sonuç alamazsınız.
İİK.103 davet kağıdı çıkarılması zorunlu olsayda tüm maaş hacizlerinde çıkarılması söz konusu olacaktı.
Dosya borcu bitinceye kadar maaşlardan kesinti yapılacaktır, Dosyadan çekilmeyen paralar zaman aşımına kadar bekletilecektir. 10 yıllık zamanaşımından sonra alacaklı çekmediği takdirde hazineye devredilecektir.