Mesajı Okuyun
Old 05-03-2008, 13:09   #18
miraypamuk

Soru

Sayın meslektaşlarım,
Bu konuda tüm yazdıklarınızı okudum. Şu anda adliye stajını bitirmiş bir stajyer avukatım.Mahkeme izlemelerim esnasında birçok avukata yapılan adaletsizliklere ben de şahit oldum. Yalnız şunu anlayamadım: neden avukatlar arasında boynu bükük, ensesine vur ekmeğini al şeklinde bir davranış biçimi yaygın? Avukat ile hakimlerin davranış biçimlerini gördüğümde sanki ikisi aynı anne babanın evlatları ama birisi şımartılmış, en iyi- en yeni oyuncaklar ona alınmış, diğeri ise hor görülmüş ve değer verilmemiş gibi. Düzenin, adaletin sağlanması işini kendine meslek edinmiş, böylesine kutsal bir görevi üstlenmiş olan avukatlar kendilerini bu tipi insanlara karşı neden gözetemiyor? Ben bu konuda ne hakimleri, ne savcıları ne de mahkeme çalışanlarını suçluyorum. Bu davranışlar mesleği çok iyi bilmemekten kaynaklanıyor bence. Nasıl bilmediğiniz bir soruya cevap vermekten kaçınırız işte öyle hakkımızı savunamıyoruz. Bu bir özeleştiridir belirtmek isterim ki. Duruşmadan çıkarılan meslektaşlarım bunu derhal hakime bildirmeliydi. Niçin hakim ile araya sert bir çizgi çekip, çizginin diğer tarafında kalındığını anlamıyorum. Her şey mesleki kural ve adaba uygun olarak karşı tarafa anlatıldığında bir çözüme ulaşılır sanıyorum ki. Bu işi başaran meslektaşlarımı kutluyorum.
Sizler ee ben de mesleğin başında sizin gibi düşünüyorum diyebilirsiniz ama hiç bıkmadan usanmadan hakkın verilmeyip, zorla alındığı bu ülkede bu şekilde olmaya kararLıyım. Lütfen o esnada olayın üstünden zaman geçmeden ya tepki gösterin ya da şikayette bulunun. Özellikle Mesleğe yeni başlayan bizler için, mesleğimizi layığıyla yapabilmek ve hakettiğimzi saygıyı hep birlikte görmek adına...