Mesajı Okuyun
Old 20-09-2011, 19:04   #16
hukukbilgisi

Varsayılan Ayrılık Sözleşmesi

Ayrılık Sözleşmesi

Ayrılmayı nasıl kolaylaştırabileceğini öğrenmek isteyen, bazı ayrılık severler diyorlar ki: Karşı cinsten (bazısı hemcinsimden diyor tövbe tövbe) birisiyle evlilik veya sevgililik moduna geçerken, sonrasında ayrılamayız, diye acayip tırsıyoruz. Acaba, bu riski ortadan kaldırmak için, ilişki başlatacağımız kişiye imzalatacağımız örnek bir sözleşme hazırlayamaz mısınız?

Bu okurlarımıza kısaca şöyle cevap vermek isterim: “Homo akitus”, yani insan, akit yapan varlıktır. Özellikle çağımızda, sözleşme konusu olmayacak hiçbir ilişki düşünemeyiz. Her şey satılık ve her şey sözleşmeye ve pazarlığa tabidir. Ayrıca nakit ödemelerde indirim söz konusudur. Neyse efendim, konumuzu dağıtmayalım.

Hani bir laf vardır; mülkiyet hırsızlıktır, denir. Tıpkısına da böyledir. Bir insan, yek diğerinden ayrılamadığı takdirde, diğerinin mülkü gibi olur ki, bu da hırsızlık olarak nitelendirilebilir.

Şimdi basit bir ayrılık sözleşmesi örneği nasıl hazırlanmalıdır, onu görelim.

AYRILIK SÖZLEŞMESİ

../../2011 tarihinde bir ilişki başlatan/evlenen erkek ve kadın, ayrılık konusundaki prensip ve kuralları saptamak amacıyla işbu sözleşmeyi imzalamış ve sözleşme şartlarına uyacaklarını taahhüt etmişlerdir.

1) Ayrılmak bir haktır.

2) Taraflardan biri, ilişkinin herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanında ayrılma hakkını dilediği gibi kullanabilir.

3) Ayrılma hakkının kullanımı herhangi bir şekle tabi değildir. Ayrılmak isteyen taraf, bu iradesini karşı tarafa yöneltmek amacıyla; e-posta, sms, mektup, kaş-göz işareti, el-kol hareketi, 3G teknolojisi gibi her türden iletişim aracını kullanmakta özgürdür.

4) Ayrılmak istediğini ilk dile getiren taraf, müşterek çocukların velayeti ile vadesi gelmiş fatura ve bonoların ödenmesi yükümlülüğünü karşı tarafa bırakabilir. Terk edilen taraf, mırın kırın edemez; saçımı süpürge ettim, bıyığımı yorgan yaptım filan diyemez.

5) Tarafların, yılın 6 ayını arkadaşlarında geçirme hakları vardır.

6) Yaz tatilini geçirmek amacıyla Marmaris, Bodrum gibi yerlere yalnız gitmek istediğini söyleyen tarafın kalbi kırılmaz.

7) Ayrılmayı zorlaştırması mümkün olduğundan; ilişkinin ilk 10 yılında taraflar çocuk isteyemez, hamile kalamaz, hamile bıraktıramazlar.

8) Taraflar, ayrılık üzerine söylenmiş en az 15 şarkıyı ezberlemek ve az buçuk da olsa mırıldanabilmek zorundadır.

9) Taraflar, birlikte sinemaya gidecek ise, ayrılık temalı bir film tercih edilmesi mecburidir.

10) Sözleşmenin herhangi bir maddesini ihlal eden taraf, diğer tarafa 100.000 EURO tazminat olarak öder.

11) İşbu sözleşmenin maddelerini bilmemek mazeret sayılmaz.

12) Sözleşmeden doğacak uyuşmazlıkların çözümünde filanca yerin mahkemeleri görev ve yetkilidir.

İmza İmza Şahit Şahit

İmzaların Noter tarafından tasdik edilmesi, atlanılmaması gereken bir husustur. Aksi takdirde, sözleşmeden caymak isteyen taraf, “Bu imza bana ait değil, böyle bir sözleşme imzaladığımı hiç hatırlamıyorum” diyerek yan çizebilir.