Mesajı Okuyun
Old 20-03-2007, 10:40   #57
Seyda

Varsayılan Çocuk Şenliği'nde cinsiyet ayrımı

TRT'den Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'ne skandal uyarı: Kızları, erkek öğrencilerin evlerine yerleştirmeyin

VAHİDE YANIK Antalya DHA

TRT 23 Nisan Çocuk Şenliği, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Antalya'da yapılacak. 60 ülkeden katılımın beklendiği şenlikte 2 bin çocuk "Barış" çağrısında bulunacak. Ancak dünyanın dört bir yanından gelecek çocukların dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan dünyaya barış çığlığı atacağı şenliklere şimdiden cinsiyet ayrımcılığı gölgesi düştü.

Yazılı uyarı yapıldı

Geçen yıllarda çocuklar kalacakları evlere ayrım yapılmadan yerleştiriliyordu. Ancak bu kez TRT Genel Müdürlüğü, Antalya'da konuk olacak çocukların kalacakları yerleri düzenlerken kız-erkek ayrımı yaptı. TRT Genel Müdürlüğü, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek şenlik nedeniyle Türkiye'ye gelecek konuk kızları kız öğrencilerin, erkekleri de erkek öğrencilerin evlerine yerleştirilmesi konusunda uyardı.
Çocukların kalacakları ailelerle toplantı yapan yetkililer de konuk kız çocuklarının erkek çocuklarla oynamalarına ve kızların erkek çocuklarla bir odada kalmasına izin verilmemesini istedi.
Şenliklere, AB üyesi ülkelerden de çocukların geleceğini belirten rehber öğretmenler, "Cinsiyet ayrımcılığı konusunda hassas olduğu bilinen Avrupa ülkelerine bu uygulama nasıl anlatılacak?" diye sordu.
Uygulamayı kınayan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Zeybek de "Eğitimi cinselleştirdiğiniz zaman bilimsellikten vazgeçersiniz, dini yaklaşımlarla eğitim verilmez" diye konuştu.
Eski Antalya Milli Eğitim Müdürü Süleyman Akyüz, altı yıl milli eğitim müdürlüğü yaptığını, görev süresince şenliğin üç kez Antaya'da kutlandığını belirterek, "TRT böyle bir uygulamayı 29 yıldır ilk defa yapıyor" dedi.
TRT'nin 23 Nisan Genel Koordinatörü olarak atadığı Sebahattin Yaşar, DHA'ya yaptığı açıklamada, "Bu tercih çocukların ailelerine ait. Bunun ülkemizde son günlerde fazlaca gündeme gelen çocuk tacizlerinden kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Harem selamlık olarak düşünmüyoruz. Pedagoglar da 8-14 yaş arası çocukların karşı cinsle arkadaşlık yapmak istemediğini ifade ediyor" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/2007/03/2...l/axgun02.html