Mesajı Okuyun
Old 02-06-2007, 23:22   #1
seanlee

Varsayılan ortaklığın satış yoluyla giderilmesine diğer mirasçıların itirazı ve ecri misil

Merhabalar,
üç mirasçı ve miras olarak da eşit olarak taksimi mümkün olmayan iki taşınmazın söz konusu olduğu bir olayda, mirasçı paydaşlardan biri ortaklığın giderilmesi için dava açmıştır. Taraflar anlaşamadıkları için ve başka türlü de taksimi mümkün olmadığından ortaklığın giderilmesi sanıyorum satış yoluyla söz konusu olacaktır.
Benim ilk sorum şu olacak. Bu iki taşınmazın satılmasını istemeyen - ama aynı zamanda anlaşamayan da – bu diğer (davalı) iki mirasçının satış (açık artırma) yoluna itiraz hakkı ve başvurabilecekleri başka bir hukuki yol ve gerekçe (mesela taşınmazların rayiç bedelinin bilirkişi marifetiyle tespitini isteyip bunun sonucuna göre belirlenen değer üzerinden satış yapılmadan taksime gitme gibi) var mıdır? Ne gibi altenatifler söz konusu olabilir.
İkinci sorum; yine üç mirasçı ve bir taşınmazın söz konusu olduğu bir duruma ilişkin. Mirasçılardan birisi murisin ölümünden beri miras konusu taşınmazda ikamet etmiş (yaklaşık yedi yıl) bu süre içinde bu duruma ilerde anlaşmazlık çıkabileceğini düşünmedikleri için hiç ses çıkarmayan hatta kira da istemeyen diğer iki mirasçının miras konusu diğer taşınmazların da paylaşımında anlaşmazlığa düşmeleri sebebiyle bu kullanılan taşınmaza ilişkin ve geriye yürürlü olarak herhangi bir hak (örn; geçmiş kira alacağı ya da bu kullanım süresi içinde kullanma nedeniyle dolaylı olarak sebepsiz zenginleşmeye dayanarak) iddia ve talepte bulunmaları mümkün müdür ?
Tahmin edeceğiniz üzere ikinci olay ilk olayla bağlantılıdır. Mirasçılar ikinci durumdaki taşınmazı satmışlar ama diğer iki taşınmazın satılmasını istememektedirler. İkinci olaydaki taşınmazı kullanan mirasçı da ilk olayda ortaklığın satış yoluyla giderilmesini istemektedir.
Saygıdeğer meslekdaşlarımdan ricam, satış istemeyen diğer iki mirasçının vekilliğini yapıyor olsalardı nasıl bir yol izleyecekleri konusunda bana bir fikir vermeleridir.
Şimdiden çok çok teşekkür ederim. Saygılarımla.