Mesajı Okuyun
Old 12-03-2013, 03:34   #49
Selma1375

Varsayılan mahkemede hakime Hitap

Mahkemelerde hakime karşı''efendim''şeklinde hitap etmek neden bu kadar büyütüldü, tartışıldı.Bir avukat arkadaşım da hiçbir hakimin avukata efendim diyerek hitap etmediğini, sayın hakim denilmesi gerektiğini söylemekte. E peki hangi hakim bugüne kadar ''sayın avukatım'' dedi ki. Şahsen sayın hakimim demektense ''efendim''demeyi tercih ederim. Bu kelimenin de öyle bazı meslektaşlarımızın söylediği gibi üstünlük belirtmek amacıyla kullanılan ''efendim'' değil, sadece nezaketen söylendiğini düşünüyorum. Hiçbir hakimin de bir kelime ile''ben üstünüm, ben efendiniizim'' triplerine gireceğini sanmam. O şekilde düşünüyorsa da bu onun karakteri ile ilgili bir durumdur. O kürsüde oturmak, yüksekte oturmak, kendisine efendim denilmesi ile büyüklenip böbürlenmek sadece insani bir sorundur. Hakim olmaya gerek yok ki bunun için. Bu mesleğe yıllarını vermiş, belki de Türkiye'nin birçok yerinde hakimlik yapmış hiçbir hakimimizin de bir kelimeden büyüklenme duygularının kabaracağına inanmıyorum. Bir hitap şeklini de bu kadar abartmayalım, sonra avukatların kompleksi var denilmesine neden olunuyor. Herkese saygılar efendim!