Mesajı Okuyun
Old 28-12-2010, 17:59   #45
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan AvTürk
karakterin tersliği meselesine gelince, savunma biraz asidir. kendisine 'emrinizdeyim' hissi uyandıracak herhangi bir hitabı kabul etmez.(nezaket icabı olsa bile)

Değerli meslektaşım,
Pardon ama bu cümlenizle ben de dahil pek çok meslektaşınızı töhmet altında bıraktınız. Bu kelimenin, "emrinizdeyiz" hissi uyandırdığı ya da "itaat" içerdiği yönündeki görüş, sizin kişisel; nesnel olmayan görüşünüzdür. Bu kelimenin sizin düşüncenizde yarattığı algı demek ki bizlerden farklı.

Zira "efendim" kelimesinin içerdiği mana "'amennaa siz nasıl takdir buyurursanız efendi hazretleri, sözünüz emir telakki edilir başüstüne" gibi şeyler değildir.

Dil Derneği'nin açıkladığı kelime anlamına da bakacak olur iseniz aşağıdaki açıklama ile karşılaşabilirsiniz:
efendim ünl. 1. Bir sesleniş karşısında “buradayım” anlamında kullanılır: -Ali! -Efendim! 2. Anlaşılmayan bir sözü yineletmek ya da karşısındakinin ne düşündüğünü sormak için söylenir: Efendim, bu olacak şey mi dediniz? 3. Nezaket ya da saygı için söze katılır: Haklısınız efendim.

Siz kelimenin anlamını biraz fazlaca detaylandırıp bambaşka boyutlara ulaştırmışsınız.

Bir de örnek vermek isterim. Çokça yaşadığım bir şeydir. Ben oturmayı hiç sevmem, çok da hareketli bir insanımdır. Bu yüzden duruşma salonunda da oturmayı sevmem ve çok genel olarak ayakta dururum.

Ben böyle duruşma esnasında ayakta dururken pek çok hakimden "buyrun efendim, ayakta beklemeyin" şeklinde sözler de duydum. Önyargılarınızı biraz yıkarsanız siz de benzer davranışlarla karşılanabilirsiniz.

Saygılarımla efendim,