Mesajı Okuyun
Old 28-04-2009, 16:30   #1
Av. Nilay Parlar

Varsayılan Limited şirkete mahkemece atanan kayyumun sorumluluğu

Sevgili meslektaşlarım,
Sizlerle ufak bir konuyu paylaşıp görüşlerinizi almak istiyorum.
Müvekkilim X şirketinin %60 ortağıydı. %40 hisse sahibi de başka bir şahıs ( bundan sonra %40 hisse sahibi ortağa da A diyelim).
Taraflar arasında anlaşmazlık çıkınca, A, 07/09/2007 tarihinde şirket feshi için dava açıyor. İşbu davada 31/10/2007 tarihinde davacı X şirketine dava sonuna kadar şirketi temsil ve yönetmek üzere mahkemece kayyum tayin ediliyor. İlgili dava, tarafların sulh olması ile 24/07/2008 tarihinde sona eriyor ve ilgili karar 15/09/2008 tarihinde kesinleşiyor. Bu dönemde, X şirketinin yönetim ve idaresinde yetkili olan kayyum şirketin eski muhasebecisine yetki veriyor. Daha sonra taraflar sulh olunca, müvekkilim A nın hisselerinin çoğunu kendisi alıp kalan kısmı da başkasına devrediyor. şirket faaliyete başladığı zaman 2008 yılının aralık ayında beyanname verildiği sırada, şrikete 2008 haziranından itibaren verilmemiş beyannameler için ÖUCZ VE USCZ kesiliyor. Yönetim ve idarenin mahkemece atanan kayyumda olduğu döneme ilişkin olarak kayyumun sorumluluğuna gidilmesi hususunda görüşlerinizi bekliyorum.
İyi çalışmalar.