Mesajı Okuyun
Old 25-01-2007, 00:43   #2
Av. Can DOĞANEL

1- Maalesef böyle durumlarda bile nafaka ödemek durumunda ve bunu geri alabilmek gibi bir imkanı da yok. En azından bugüne kadar böyle bir içtihat yok. (Çok iddialı oldu, yani ben bilmiyorum, sitede de bir konuda geçmişti ama hatırlamıyorum hangi konuydu)
2- Delil olarak kabulünün mümkün olup olmadığını bilmiyorum. Ancak halen telefonda kayıtlı olan mesajların hakim tarafından tutanağa geçirildiğini gördüm. Eğer henüz silmediyse bu şekilde bir tespit yaptırılabilir. O zaman daha sağlam olur. Ancak sildiyse delil olarak kabulü için ancak karşı tarafın mesajların kendisine ait olduğunun kabulü gerekir.
3- Tutanağı o haliyle sunacağına dosya numarasını ve mahkeme bilgilerini bildirip, ilgili mahkemeden onaylı bir örneğinin getirtilmesine ilişkin talepte bulunabilir. Böylece telefon mesajlarında geçen hadiseleri destekleyici ve sağlam bir delil dosyaya girmiş olur.
4 - A bu davayı kazanabilir. Çünkü 3. maddede yer alan delil mahkeme önünde yapılmış bir beyan olması itibariyle bağlayıcıdır. B'nin C ile evlilik dışı ilişki yaşadığını kabul etmesi velayetin nez'i için önemli bir sebeptir. Çocuklarla ilgili iddialarla da desteklenirse (dayak vs.) bence velayet kaldırılabilir. Çocukların tanık olarak çi dinletilmesi halinde olumlu netice alınabilir. Zira çocukların şiddetle karşı karşıya bulundukları durumda anne yanında kalmaya devam etmek istemeyecekleri açıktır.