Mesajı Okuyun
Old 18-04-2008, 19:36   #5
Themis99

Sayın Habibe Hanım,
Sanırım mesajım yanlış anlaşıldı.
Ayrımclılığın yapılmakta olduğu aşikardır. Ve aktardığınız haberde bu net bir şekilde görülmektedir.

Mesajımda ayrımcılık yoktur diye bir vurgu yapmadım.
Yada ''TCK düzenlenmemiş yalnızca bu madde düzenlenmiş'' diye bir beyanda bulunmayı da kastetmedim.
Anayasaya ve uluslarası mevzuata aykırı Kanunların ve bunun yanı sıra idari eylem ve işlemlerin iptali yönünde hukuki girişimlerde bulunulmalıdır.

Daha önce ki mesajınızda ifade ettiğiniz için ve bu görüşlere aynen katıldığım için tekrardan kaçınmak istedim.
Alıntı:
Av.Habibe Yılmaz Kayar
Alıntı:
Ama benim kişisel düşüncem,iptale bile gerek kalmadan,hakim doğrudan uluslararası sözleşmelerin gereklerini yerine getirmelidir ve uygulamalıdır.
Dayanak:
Alıntı:

Anayasa md.90/son:Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. (Ek cümle: 5170 - 7.5.2004 / m.7) Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.

Düşüncenize aynen katılmaktayım.Ayrımcılık içeren düzenlemelere karşı kamu oyu oluşturulması yönünde bir faaliyet gerçekleştirilmesinin gerekli olduğunu dahi düşünmekteyim.

Aynı zamanda;
Israrla ayrımcılık yaparak ve bu ayrımcılığı tüm ulusal ve uluslararası mevzuatı hiçe sayarak kanunlaştırma,yayma, sempatik hale getirme ve benzeri eğilimleri,davranışları sergileyen kişilerin, bu davranışlarının sonuçlarına katlanmaları gerektiğini düşünmekteyim.

Bire bir bireylerde (yetkililer, yöneticiler ve benzeri) ayrımcılık yaptıkları takdirde bir ceza soruşturması/ kovuşturması ile karşı karşıya kalabileceklerini bilmeli, bunu öngörmeliler . Özellikle, yetkililer( önerenler,onaylayanlar ve benzeri)

Madem aktardığım düzenleme ile beraber benzeri düzenlemeler TCK 'da ifadesini bulmuştur o zaman işletilmeli, uygulanması sağlanmalıdır.

Bilmem yanlış mı düşünüyorum
Saygılar.