Mesajı Okuyun
Old 22-02-2008, 20:57   #21
AHMET ŞEREMET

Av.Uygar Bey size katılıyorum. Vatandaşların kendi başlarına yada bir arzuhalciye yazdırdıkları dilekçelerin akibetlerini bir katip olarak bazen gülerek, bazen üzülerek çok görmüşlüğüm oldu.

örneğin : Kıdem tazminatı 10.000 YTL
ihbar tazminatı 5.000 YTL
fazla mesai alacağı 5.000 YTL açıyor. rapor sonucunda ve Hakimin takdiri indiriminde bu taleplerin 1/5 i kabul oluyor. Karşı tarafa olan vekalet ücretini hesaplamama gerek var mı bilemiyorum.

ya da dava dilekçesinde faiz talep ediyor, ıslah dilekçesinde talep etmiyor. talebi kabul olsa bile yalnızca dava dilekçesinde belirttiği meblağlara faiz yürütülüyor.

Bilirkişilere gelince, Hukuk Mahkemelerinde bilirkişilik yapanlar genelde Hakime yakın kişiler oluyor. harcadığı emeğe bir sözümüz yok ancak 10 dosyadan 8 ine aynı bilirkişi seçilmez ki.

Bir de şu var, Hakimler, yeni bilirkişilik için kendisine başvuranlara Mahkemeye bilirkişi incelemesi için gelen talimat dosyalarını veriyorlar ki kesinlikle bunlardan 100 den 90 ı ek rapor için geri geliyor ve ücret üstüne ücret alıyorlar. yazık değilmi paraya ve zamana. Siz Avukatlar da bazen söylemiyormusunuz, "şu bilirkişinin yaptığına bak aynı mahiyette başka bir dosyama müvekkilimin alacağı yok, buradaki dosyamdaki müvekkilim için de şu kadar var" bilirkişiliğin artık bir sınava tabi tutulması kanaatindeyim. Bilirkişilik yapmak isteyen Avukat arkadaşlarınızı ve diğer uzmanlarıda hem Baro Başkanlığınız hemde Adalet Komisyonu Başkanlığı sınava tabi tutsun. böylece Hakim, anlaşamadığınız takdirde seçtiği bilirkişi için şüpheniz kalmaz. "bu bilirkişiyi hakim seçti ama hem baromuz hemde Komisyon Başkanlığınca onay verildi." dersiniz. yoksa öteki türlü Hakimin yanına gidip (özellikle hakim ve savcı çocukları ve Emekli Hakimler) "ben yeni Avukatlığa başladım. bu arada da kendimi geliştirmek için bilirkişilik yapmak istiyorum." diyenler bilirkişilik yaparlar ve yapıyorlar.
Saygılar,