Mesajı Okuyun
Old 03-01-2008, 11:02   #11
Av.EErdem

En son velayet davamda yaşadıklarım ilginizi çeker diye paylaşmak istiyorum
Evlilik dışı doğan çocuğu tanıma yolu ile babanın nüfus hanesine geçirdik. Daha sonra da velayetin babaya verilmesi talebiyle dava açtık, anne celse arası mahkemeye müracaat ederek kendisinin geçici orman işçisi olarak çalıştığını, çok fakir olduğunu, Antalya'ya işçi olarak gidip bir daha dönmeyeceğini, çocuğa sahip çıkamadığını, tahsilini bile ormanda barınmaları sebebiyle yaptıramadığını vs. belirterek velayetin babaya verilmesine rıza gösterdiğini yazılı olarak beyan etti. Hatta kalem müdürü davayı kabul beyanı imzalattı. Çocuk ise sık sık evden kaçtığı için ve devam eden bir ceza davası mağduru olarak geçici olarak Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumunda tedbir altında. Hakim önce kabul beyanında annenin delil bildirmekten vazgeçtiğine dair ifadesi olmadığından bu beyanı kabul etmediğini, bayanı bulup getirmemi söyledi. Asla bulamayacağımı, davayı kabulün, aleyhe delil ibrazından feragat anlamına geldiğini söyledim. Babanın maddi durumunun normalin çok çok üzerinde olduğunu belirttim. Hakim ne mi yaptı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, nasıl bir yermiş, çocuk açısından iyi mi olurmuş diye iki bilirkişi ile Kuruma keşfe gidilmesine karar verdi. Bu şaka gibi olayı hangi meslektaşıma anlatsam; Devlet kurumuna keşif mi olurmuş, o kurumun pedagogları bilirkişilik yaparken tarafsız olabilir miymiş diyor.
Yine aynı mahkemede bir kaç boşanma davasında müvekkilin telefonunun mesaj kutusunda davalının tehdit, hakaret ve aldatmayı ikrarını gösteren mesajlar olduğunu ileri sürdüm ve telefonlar sim kartları ile birlikte mesajları okuyup kağıda dökmesi için bilirkişiye gönderildi. Hakimin yapabileceği bu mesaj okumaları bilirkişi yaptığında maliyeti dava başına 150 YTL. ve israftan başka bir şey değil.