Mesajı Okuyun
Old 03-04-2008, 19:05   #27
Av. Ali Özcan

146. A, zor kullanarak B’nin konutuna girer ve ölümle tehdit ederek B’nin parasını alır ve gider.
Buna göre A’nın cezai sorumluluğuyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

A) A, ağırlaştırılmış yağma suçundan dolayı cezalandırılır.
B) A, basit yağma suçundan dolayı cezalandırılır.
C) A, yağma ve konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından ayrı ayrı cezalandırılır.
D) A, tehdit ve konut dokunulmazlığını ihlal suçundan dolayı cezalandırılır.
E) A, ağırlaştırılmış konut dokunulmazlığını ihlal suçundan dolayı cezalandırılır.

bu soruda aklıma takılan, kişi bir eve hırsızlık amacıyla girip suçu işledikten sonra hem bina içinde hırsızlıktan dolayı hem de konut dokunulmazlığının ihlalinden dolayı ceza alıyor. nitelikli yağmayı düzenleyen kanun maddesinde de konutta yapılan yağmanın daha fazla cezayı gerektirdiği açık. ama bence mağduru tanıyan sanığın misafir olarak girdiği ve daha sonradan tehditle parasını aldığı bir yağma suçu düşünülecek olursa suç konutta işlendiğinden dolayı sanık kanun maddesine göre nitelikli yağmadan cezalandırılacaktır. aynı şekilde mağduru tanımayan ve soruda geçtiği gibi eve zorla girip yağma yapan da sorunun cevabına göre bu suçtan dolayı nitelikli yağma maddesi gereği cezalandırılacaktır. yani eve zorla girmenin ya da ev sahibinin daveti üzerine girmenin hiç bir ayırıcı yönü yok. ben kanundan ve bu sorudan bu anlamı çıkardım. beni aydınlatacak arkadaş olursa sevinirim.
saygılarımla...