Mesajı Okuyun
Old 17-02-2007, 23:21   #8
Av.Ayse E.

--red dılekcesı kendısıne gelen hakım ılk once dılekceyı ınceler ve basvurunun zamanında olmaması, ınandırıcı delıl gosterılmemesı, veya davayı uzatmak amacı ıle yapıldıgı kanaatıne varırsa bu talebı red eder bu karar SADECE ESAS hükümle temyız edılır...

--hakım red talebının gerı cevrılemeyecegı kanaatıne varırsa dılekce hakkında karar verılmesı konusunda dılekceyı baska makemeye-hakıme gonderır burada verılecek karardada eger:

-red talebı red edılırse
a)esas hukum bakımından temyız yolu kapalı bır karar varsa bu karar kesındır temyız edılemez
b)esas hukum bakımından temyız yolu acık ıse red talebının reddı hakkındakı kararın teblıg yada tafhiminden itibaren 7 GÜN icinde temyız edılebılınecektır
-red talebı kabul edılırsede a ve b sıkları gecerlı olacakır...

*her halde Yargıtayın bu konuyla ılgılı kararına karsı karar duzeltmeye gıdılemez
*red edılen hakımın yapmıs oldugu esasa etkılı ıslemlerı de sonrakı yetkılı hakım tarafından ıptal edılır esasa etkılı olmayan ıslemlerde bırsey yapılamaz taraf ıslemlerındede bırsey yapılmaz gecerlıdır dıye hatırlıyorum
*oncekı cevabımda konunun anlasıldgını dusunerek yetkılı yerın ıstınaf yada bolge adlıye mahkemelerının degıl Yargıtayın yetkılı oldugunu belırtmek ıcın yazmıstım...yukarıdakı sekılde olacak dıye hatırlıyorum ama hafta sonu kanun olmadan kesın bırsey soylemek yanlıs olur...ınanın bende merak ettım...ıyıcalısmalar..