Mesajı Okuyun
Old 09-10-2011, 22:03   #33
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın efekankaptan,

Başarı, meslekte gelinen nokta değil! O noktaya gelinceye kadar çekilen zorlukların toplamıdır.

Mevzuat:

1136 s.Avukatlık Kanunu
STAJIN YAPILMASI VE STAJİYERİN ÖDEVLERİ
Madde 23 /2
Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idari makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikte gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerler, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar.

STAJYERLERİN YAPABİLECEĞİ İŞLER
Madde 26.- (Değişik madde ve başlığı: 4667 - 2.5.2001 / m.15) Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden silinme ile sona erer.

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliği
Dayandığı Kanun Numarası ve Tarihi: 1136 - 19.3.1969
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 19 Aralık 2001 - Sayı: 24615

Stajyerin Yapabileceği İşler
Madde 19- Stajyer, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı oluru ile onun gözetim ve sorumluluğu altında, sulh hukuk, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilir.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden adının silinmesi ile sona erer.
Stajyer, yanında staj yaptığı avukatın yazılı oluru ile dava dosyalarından fotokopi ve benzeri yollarla örnek alabilir.
Stajyer ayrıca vekaletname veya yazılı olur olmaksızın, dava ve takip dosyalarını inceleyebilir.

Değerlendirme:

1.Bireysel ilişkiler,saygı,sevgi,empati,sempati...

2.Kural,kuraldır."İmzalatmak" bir iştir,işlemdir.

3."Avukatın yazılı muvafakati" olmadan... "Arkadaşın ricası"... ile işlem yapılması!

4.İcra müdürü,"Avukatın yazılı muvafakati yoksa, yapamam" demiş olsaydı...

5.Ve siz de arkadaşınıza,"Avukatın yazılı muvafakati yoksa, yapamam"
demiş olsaydınız.

Sonuç:
"Hem zarfına hem mazrufuna"...

Sayın efekankaptan,

Karşılaştığımız her insan, bizim için eğitmendir.
Her insan, diğerinin öğrencisi ve öğretmenidir.
Kolay gelsin.

Hepinize sevgiler

Sayın Metin,

Meslektaşımıza mevzuata ve pozitif hukuka bağlılığı telkin eden mesajınıza katılmakla birlikte,

Sayın efekankaptan'ın bahsettiği olay, mevzuatın da üstünde olan şeylere ilişkindir! kanısındayım...

O icra memurları, günde kaç tane müzekkereye imza atıyor biliyoruz! Mesele, sosyalite, hümanite ve barışıklık sorunudur, mevzuat değil esasen...

Saygılar.