Mesajı Okuyun
Old 21-01-2013, 14:49   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ca
MADDE 350- Kiraya veren, kira sözleşmesini;
1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa
belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.
MADDE 355- Kiraya veren, gereksinim amacıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında, haklı sebep olmaksızın, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından başkasına kiralayamaz.Kiraya veren, bu hükümlere aykırı davrandığı takdirde, eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemekle yükümlüdür.

İyi Günler, kiracının, kiralayanın ihtiyacı sebebiyle, kiralananı tahliye etmesi üzerine, kiralanan 3.kişiye 3 yıllık kanuni süre dolmaksızın kiralanmıştır. bu sebeple eski kiracı olan müvekkil lehine tazminat davası açma hazırlığı içerisindeyiz. kiralayanın bu taşınmazı başka birine kiralamış olması halinin tanıkla ispatı mümkün müdür? yada ispat açısından sizce hangi delillere ihtiyacım var? ayrıca bu davanın açılabilmesinin ön koşulu kiralayanın kiracıyı dava yoluyla tahliye etmesi midir?bizim olayımızda kiralayan bu durumu sözlü olarak bildirmiş olup, kiracı da bu şartla tahliye ettiğini kira sözleşmesinin üzerine yazarak taşınmazı tahliye etmiştir.

Aşağıdaki linkte bulunan forumun 19 uncu mesajında yazdıklarımı aynen aktarıyorum:

Maddede "kiraya veren gereksinim amacıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında," denildiği için bu konuda bir açıklık yok. Ancak, madde gerekçesinde "mahkeme kararını uygulatmak suretiyle" denildiğine göre cebr-i icra ile tahliye şartı arandığını düşünmekteyim.

Yani forum konusu olaya tatbik edilemez. Çünkü "ihtardan" sonra tahliye gerçekleşmiştir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=51007

Sizin olayınızda ihtar yerine, kira kontratına yazılmış. Madde gerekçesine göre, tazminat davası açamazsınız. Ancak Sayın Admin'in önerisine ben de katılıyorum. Konu Yargıtay kararlarıyla açıklık kazanacaktır.