Mesajı Okuyun
Old 12-09-2014, 21:33   #10
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Borçlunun, bonoda yazılı adresine gönderilen ödeme emri iade ediliyor. Sorgulama sonucunda merniste adresi olduğu tespit ediliyor.

1) Bilinen (bonoda yazılı) adresine gönderilen tebligat iade edildiğinden, mernis adresine doğrudan TK 21/2 uyarınca tebligat gönderilebilirmi?

2) İcra daireleri tarafından kabul gören mernis adresine TK 21/2' ye göre doğrudan tebligat yapılamayacağını ifade eden Yargıtay kararı aksine yeni ve farklı kararlar mevcutmudur?

1- Genel uygulamada önce normal ödeme emri gönderilmekte ödeme emrinin bila olması halinde T.K m.21/2'ye göre ödeme emri gönderilmesi talep edilmektedir.

Bu durumun uygulamada yer alması doğru olduğu anlamına gelmemektedir. Bence de mernis adresine doğrudan T.K M.21/2'ye göre ödeme emri gönderilmelidir. Bir diğer meslektaşımın dediği gibi postacının işgüzarlığı mevzuatın önüne geçmemelidir. Kaldı ki Ceza Mahkemeleri gerekçeli kararları doğrudan T.K m.21/2'ye göre göndermektedir. Oysa Tebligat Kanununda Ceza Mahkemelerine herhangi bir imtiyaz verilmemiştir. Bu bağlamda doğrudan 21 göndermek bana göre hukuka ve mantığa uygun olandır.

Başa dönecek olursak bu fikrim biraz pahalıya patladı, yaklaşık elli ödeme emrine T.K m.21/2 kaşesi bastığımızdan ötürü hepsi İcra Müdürlüğünce iptal edilmiş ve yeniden öncelikle normal ödeme emri gönderilmesine karar verilmiştir.

2- Bu konuda lehe olan yakın tarihli karar bulunmamaktadır. En azından ben bulamadım.

Kolay gelsin.