Mesajı Okuyun
Old 15-02-2019, 03:52   #1
avukatmüzisyen

Varsayılan Haksız Yere Acilabilecek Miras Davasi

Miras davalarıyla ilgilenmedigim için bir konuda net cevaplar veremiyorum. Fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum.
Anneanne henüz vefat etmedi,ancak çocukları kendi aralarında miras paylaşımını anlaşarak yaptılar.
Anneannenin evlatlarından birinin eşiyle birlikte çalışıp biriktirerek edindiği bir çok malvarlığı var.Aslinda annelerinin malvarligini paylasirken bu kardeşe diğer kardeşler biraz haksızlık etmişler.Henuz intikallere bakmadım.Ama kendisinin bir itirazı olmamış.
Öncelikle ilk sorum, Bu kardeş ileride vefat ettiğinde ,tüm malvarlığı birinci derece mirasçısı olan alt soyuna yani cocuklarina ve sağ kalan eşe kalır.Peki mirasbirakanin kardeşleri,anneannenin de hak sahibi olduğunu iddia edebilir mi?
Asıl aklıma takılan, bu kardeşler,mirasbirakanin kendilerinden daha fazla pay aldığını ileri sürüp, mirasbirakanin eşiyle birlikte kazanıp aldığı mal ve gayrimenkuller üzerinde hak iddia ederek huzursuzluk çıkarabilir mi?
Benim düşüncem,böyle bir iddia atılırsa,hakim veraset ilamı ister,pay oranlarını belirler.Herkese düşen pay oranları ve intikalleri karşılaştırır ve bunlara göre herkese denklestirme yapar.
Çocuklara mirasbirakandan kalan (anne ve babalarının )kendi kazanımlariyla edindiği mal ve mülklerin bu kardeşlere geçmesi söz konusu olur mu?
Kardeşler hak sahibi olmadıklarını bildikleri halde ,kendi annelerinden mirasbirakandan geçen malvarlığının fazla olduğunu ileri sürüp çocuklara kalan malvarlığı değerlerini almaya çalışıp alabilir mi?