Mesajı Okuyun
Old 10-01-2013, 20:52   #13
incapita

Eğer eser sözleşmesinin içinde bir satış akdide varsa (malzeme satışı gibi) ayıp o akitten doğarsa(malzemedeki ayıp ya da alınan satılan şeyden doğan ayıp) o zaman tüketici mahkemeleri yetkili oluyor. bulunduğunuz yerde tüketici mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Tüketici mahkemesi sıfatıyla davaya bakıyor.
Sizin sorununuzda genel mahkemeler yetkili.
Binayı teslim almışlar mı tam olarak. Teslime dair bir yazı var mı? Teslim alıp içinde oturmaya başlamış olsalar bile ayıpların gizli olması halinde ihbar yaparsınız. Mnatolama, çatı akması gizli ayıp bana kalırsa..yağmur yağmadan çatı akmayacağına ya da soğuk çıkmadan mantolamayı test edemeyeceklerine göre..
Zamanaşımını geçirmediğinizi çünkü Bayındırlık Genel İşlem Şartnamesine göre zamanaşımı taşınmazlarda 5 yıl diye biliyorum. Buna göre sizin eser sözleşmenizde süre yoksa bile 5 yıl içinde açarsanız davanız zamanaşımı süresi içinde benim görüşüme göre..
Açık olsun gizli olsun ayıplarda ihbarı ne zaman yaptığınız en önemli mesele ve bu ihbarı yaptığınızı ispat etme külfeti sizin üzerinizde..Tanıkla vs ispat edebilirsiniz. Bilirkişiye tespit yaptırırken içinizde ki bütün şüpheler için (varsa) delil tespitinde bu hususları talep edin derim..Onarım tamirat için AHM nden izin talep ederek kendiniz tamirat yaptırıp bedeli yükleniciden talep edebilirsiniz.. Bundan sonra takibe itiraz ederlerse itirazın iptali davasında bilirkişi inceleme yapar ve arada fark varsa onlar için yargılama yapılır..ya bedelin indirimi istenir ya da takibin devamına karar verilir diye düşünüyorum. Ama ilk önce ayıp ihbarı ve delil tespiti yapmak hangi yola girerseniz girin şart gibi duruyor..

Saygılarımla..