Mesajı Okuyun
Old 21-03-2011, 12:08   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan SinemSinem2
Herkese Merhaba,
Eşimle anlaşmalı boşandık. Henüz ilamımı almadım. Boşanma esnasında kızım için iştirak nafakası belirlendi protokol gereği. Ancak ne hakim ne de biz eşler babanın çocuğu ne zaman ve ne kadar süre ile görebileceğini belirlemedik. Ote yandan nafakanın her ayın kaçında ve hangi hesaba yatacağı da belirlenmedi. Çocuğu göstermemenin suç olduğunu biliyorum. Gidişat yasal olarak nasıl seyreder sizce? İlamı alana kadar çocuğu görmek isterse ne yapmalıyım? Bir tutanak mı imzalatmalıyım? Kızım 4 yaşında. Baba boşanana kadar yıllardır zaten görmüyordu ama iş ciddiye binince ve nafaka ödemek zorunda kalınca görürüm çocuğu diye tutturdu.Tutanağa ne gibi şartlar yazmak gerek? Olası tehlikeler nelerdir? Ne yapmalıyım?

Henüz ilamı almadıysanız ve eşinizin de rızası varsa, birlikte aynı mahkemeye giderek "tavzih" dilekçesi verirseniz, sorun büyük ihtimalle hallolur.

Alıntı:
Ote yandan nafakanın her ayın kaçında ve hangi hesaba yatacağı da belirlenmedi

Mahkeme kararında banka hesabının olmaması normal. Nafaka borçlusu nafakayı ödediğini ispatlamak zorundadır. O nedenle eşinize vereceğiniz bir banka hesabına, nafaka yatmadığı takdirde icra takibi yapabilirsiniz.

"Anlaşmalı boşanma" olduğuna göre "tedbir nafakası" verilmemiş olduğunu düşünüyorum. "iştirak nafakası" ise, karar kesinleştiğinde istenecektir.

Alıntı:
Çocuğu göstermemenin suç olduğunu biliyorum. Gidişat yasal olarak nasıl seyreder sizce? İlamı alana kadar çocuğu görmek isterse ne yapmalıyım? Bir tutanak mı imzalatmalıyım

Kararda çocukla "kişisel ilişki" konusu atlandığından, herhangi bir suç işlemeniz sözkonusu değildir. Çocuğunuzun psikolojisini düşünerek, "babaya verin" demek isterdim. Ama KAHDEM'e gelen mesajlardan anlaşıldığı kadarıyla, bazı babalar çocuğu iade etmemektedirler.

Hazırlayacağınız tutanak, sadece çocuğun baba tarafından alındığını kanıtlar. İade etmediğinde, icra müdürlüğü vasıtasıyla geri alabileceksiniz.

Görüldüğü üzere, dava bir avukatla takip edilseydi bu karışıklıklar yaşanmayacak, olası hak kayıpları bertaraf edilecekti. Yine de bundan sonraki işlemleriniz için bir avukattan profesyonel destek alınız.