Mesajı Okuyun
Old 05-09-2016, 08:15   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Akademisyen84
Merhaba,
Miras hukuku ile ilgili sorum aşağıdaki şekildedir:

Mirasbirakan baba ağır hastalanmis ve bakıma muhtaçtır. Tek evladı olan kızı ise engelli olup kendisi de babanin ayrıldığı eşi (annenin) bakimina muhtaçtır. Mirasbirakan babanın sağlık durumundan ötürü doktorlar ölümüne hazirlikli olunmasini soylemistir. Babanin yurtiçinde bir kiz kardeşi (maddi durumu iyi hala) ve yurtdışında yaşayan erkek kardeşi vardır lakin aile bağları kuvvetli olmamakla birlikte hastanede dahi ziyaretine gelinmemistir. Muris engelli kizin lehine olarak babaya ait tasinmazin miras kalmasi için murisin tapuda şerh koydurma gibi bir imkanı var midir? Baba ile kiz uzun yıllardır görüşmemektedir lakin halanin; bakmak sözü ile babaya ait taşınmazı muris engelli kiza kalmamasi için sattirmasi yahut devralmasi ihtimali cok yüksek. Bu durumda önleyici olarak tapuda yapilabilecek olan işlemler nelerdir?

Hukuk fakultesi mezunuyum fakat mezuniyetimden sonra staj yapmamakla birlikte yurtdışında anayasa hukuku üzerine çalıştığım için miras hukuku ile ilgili belki de çok basit bu sorunun cevabını bilmiyorum. Engelli kiz maddi durumu kötü olduğu ve yakınım olduğu için soruyu bana iletti. Yardımlarınız için simdiden cok tesekkur ederim.

Sayın meslektaşım,
Amaçladığınız sonuca varabilmek için pratik yol olarak babaya vasi atanması için dava açılıp, durum açıklanarak taşınmaza ihtiyati tedbir konulması talep edilebilir. Yakınınızın bu işler için bir avukattan doğrudan hukuki yardım almasını öneririm.