Mesajı Okuyun
Old 28-05-2002, 01:33   #12
aristo

Alıntı:
Neyse konu bu değil aslında.. Konu çözüm yolunu hukuk fakültelerini azaltmak olarak düşünmekte.. 3 tane "adam gibi" hukuk fakültesi eskiden yeterliydi. Ancak, nüfus her yıl artıyor. Sadece İstanbul ve Ankara Hukuk Fakülteleri varken her şeyin daha iyi olması, hukuk fakültelerinin çoğalmasında veya yetersiz eğitim vermesinde saklı değil. O zamanki nüfusa da bağlı.. Peki ya, ekonomik krizin arttığı, sosyal patlamaya ramak kalınan "bu devirde" adliyelere intikal eden hukuki sorunlar, sadece 2-3 fakültenin bulundugu zamanlardaki kadar mı?

sayın cest_la_vie,

1-Nüfus artıyor,her ile bir üniversite ve buna bağlı hukuk fakülteleri mi açalım?Nüfus planlaması,sağlıklı bireyler yetiştirme,ekonomik ve kültürel kalkınma,kaliteli eğitim sistemi gibi kavramları sonra mı düşünelim?Nüfus artıyor ve her ilimizde en az bir tane hastane mevcut ancak kaç tane hastanemizin uzman doktor ve yetişmiş sağlık elemanı tam olarak çalışmakta,kaç tana hastanemiz tam teşekküllü durumda? büyük şehirlerde tam teşekküllü hastanelerde ki yığılma neden kaynaklanmaktadır? Nüfus artıyor;her yıl binlerce daha cami ihtiyacı mı ortaya çıkmakta? Nüfus artıyor;merhum bir devlet adamımızın ekonomide milli kalkınmanın yolunu "her mahallede bir zengin yaratmak" da bulduğu çözümü bizde adli vakaların kolay çözümünde "her ilçede (mahalle olmasın) bir hukuk fakültesi kurmakta mı bulalım? Nüfus artıyor;kitap okuma oranı çok mu artıyor?toplumumuzda ne kadar gazete,kitap,dergi okunuyor? Nüfus artıyor ama biz halen ilköğretimde sağlıklı bir yapılanmayı mı kurabildik?

ıntı]Her şeyi bir yana bırakalım.. Çoğalan Hukuk Fakültelerinde eğitim kalitesinin düştüğünü kim, nasıl belirliyor? Bunu saptayan ölçütler neler? Kim karar veriyor buna? Bu kriterlere uymayan fakülteler bence de derhal kapatılmalı.. Ama neye göre "kalite"? [/alıntı]

2-kaliteyi bulmak zor değil,evrensel ölçütleri,gelişmiş batı hukuk sistemlerindeki eğitim proğramlarını inceleyelim,bu konuda uzman hukukçularımızın fikirlerine bakalım,barolarımızın,yüksek yargı organlarımızın,öğrencilerimizin fikirlerini alalım örneğin gelin burada beraberce kaliteli hukuk eğitiminin nasıl olabilirliğini belirlemeye çalışalım herşeyden önce özgür ve bilimsel üniversitenin ne anlama geldiğini düşünelim YÖK.'ün özgür bilimin önünde nasıl durduğuna bakalım,kimi üniversitelerimizde belli başlı tarikatların nasıl hakim olabildiklerine bir bakalım

Alıntı:
Hem bana neden kızıyorsunuz ki? 4-5 senede hukukçu yetiştirilsin diyen ben değilim.. Ayrıca Batı ülkelerinde sistem tamamen farklı, onlarda eğitim ilkokuldan başlıyor ve Hukuk öğrenimi master olarak veriliyor. Yani bir bölüm diploması alıyorsun, üstüne bir de 2 yıl hukuk okuyorsun..

3-Ben sizin gibi değerli fikir insanlarına kızamam yanlış anlamışsınız ben kalitesizliği sunan sisteme kızıyorum batı ülkelerine gelince meseleyi öncelikle hukuk mezunu olabilme olarak görmemeliyiz size Amerika da bir hukuk fakültesinde öğretim görevlisinin değerlendirmesinin yer aldığı http://www.izmirbarosu.org.tr/dergi/20012_03.htm adresindeki makaleyi öneriyorum. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinin hukuk eğitimini incelemeliyiz

Alıntı:
Son olarak, belirtmeliyim ki benim de bahsettiğiniz 3 üniversite harici bir okulda okuyor olmam bunları yazdırmadı bana. Yazarken tamamıyle objektiftim. Zaten bu benim kazanılmış (müktesep) hakkım, sistem bu saatten sonra değişse de beni etkilemez, sadece yeni öğrenci alımı durur, biz mezun oluruz ama. Bu nedenle, öğrenci alımının durması, eğer hukukta rekabet varsa, benim de işime yarar, zira benden sonra yeni mezun sayısı azalmış olurdu..

4-"Biz köprüyü geçtik bizden sonrakiler düşünsün" mantığı ile bu konuya yaklaşım doğru olmayacaktır.Bu ülkede yaşadığımız sürece hepimizi ilgilendiren konularda duyarlı ve çözüm üreten insanlar olmalıyız.

Alıntı:
Ama kişiselliği bir kenara bırakmak zorundayız. Diplomasız işsiz olacagına, "diplomalı işsizler" tercihimiz olmalı, en azından yozlaşmaya karşı...

5-Yozlaşmaya karşı çözüm bu değildir bunu isterseniz başka bir alanda uzun boylu tartışırız.

saygılarımla,