Mesajı Okuyun
Old 18-12-2012, 09:44   #6
Abalı

Şöyle izah edeyim:

Memurdan yazılı olarak savunma istenirse, yani "...7 gün içerisinde savunmanızı vermeniz, aksi takdirde savunma hakkınızdan feragat etmiş sayılacağınız..." şeklinde bir yazı gönderilirse, memur savunma yapmayabilir. Bu durumda disiplin cezası verilmez, sadece memur kendini savunma hakkından feragat etmiş olur. Sizin çıkardığınız Kanun maddesi, bu anlattığım olayı kapsamaktadır.

Oysa bu olayda memur, muhakkik tarafından Muhakkikliğe çağrılıyor. Bu, savunma hakkının kullanılması değil, soruşturma kapsamında Muhakkikliğe çağrılması anlamına gelir. Ben bir muhakkik olarak hakkında soruşturma yaptığım memuru Muhakkikliğime çağırıyorsam, bunun tek sebebi savunma mıdır? Soruşturma kapsamında pek çok sebebi olabilir bunun. Disiplin soruşturmasını yürüten kişi, hakkında soruşturma yapılan memurun amiri konumundadır. Amirlik konusuna ise aşağıda değiniyorum:

Yanlış anlamayın ama önce size idare yapılanmasındaki genel işleyişi baştan anlatmam gerekecek. Öncelikle şundan başlayayım: Devlet memuru, amirinin kendisine göreviyle ilgili vereceği emir ve talimatları uygulamak zorundadır.

"Devlet memurları kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar." (657 S.K. M:11/1

Disiplin soruşturmasını yürüten kişi, hakkında soruşturma yapılan memurun disiplin amiri olduğu için, memur onun göreviyle ilgili talimatklarına uymak zorundadır. Bunun, "git bana sigara al" demekle bir ilgisi yoktur çünkü amire sigara almak, memurun görevi kapsamında olan bir eylem değildir.

Disiplin amirinin kendisine verdiği emir ve görevleri tam olarak ve zamanında yerine getirmeyen memur disiplin suçu işlemiş sayılır ve hakkında UYARMA cezası verilir.

Uyarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

a) Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımında kayıtsızlık göstermek veya düzensiz davranmak, (657 S.K, 125/A)

Ayrıca yine, amirleri tarafından verilecek görevlere itiraz etmek de bir disiplin suçudur ve karşılığı KINAMA cezasıdır.

Kınama cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

Verilen emirlere itiraz etmek, (657 S.K, 125/B-j)

Herhalde yukarıdaki Kanun maddelerinden sonra, memura görevi ile ilgili verilen emirlerle "git bana sigara getir" emrinin arasındaki fark daha açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Hülasa; soruşturmayı yapan, soruşturma yapılan memurun disiplin amiri konumundadır. Memur ise, disiplin amiri tarafından göreviyle ilgili hususlarda verilen emir ve talimatları uygulamak mecburiyetindedir. Aksi takdirde 657 sayılı Kanunun 125/A maddesi uyarınca memur cezalandırılır.

Daha açıklayıcı nasıl anlatabilirim?..