Mesajı Okuyun
Old 11-03-2015, 17:28   #3
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba.
İş yerinde müdürüm tarafından tacize uğradım fakat korkudan bir süre sustum. Aynı kişiyi başka bir iş arkadaşımı taciz ederken yakaladım. Artık susmayacağımı patronumuza herşeyi açıklayacağımı söylediğimde nişanlıma olmadık şeyler söyleyeceğini, iftira atacağını söyleyerek tehdit etti ve bana ibraname imzalattı. Patronumuza durumu açıkladığımda ise hiçbir şey yapmadı. Ben hem tacize uğradığım hemde işimden olduğumla kaldım. Hakkımı hukuki yollardan arayabilir miyim, ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba
Belirtmemişsiniz ancak ;imzaladığınız ibranamenin işten kendi rızanızla ayrıldığınız ve hiç bir alacağınızın olmadığına dair bir evrak olduğu anlaşılıyor. Ancak;
Yargıtay kararlarına göre işçinin imzaladığı ibraname makbuz hükmünde olup geçerliliği tartışmalıdır.
Diğer taciz edilen çalışanı tanık olarak gösterip C.Savcılığına şikayet edebilirsiniz.
Ayrıca İş Mahkemelerinde işçi alacağı davası açabilirsiniz. Taciz eden kişiye karşı ve tacize göz yuman patronunuza karşı da tazminat davası açılabileceğini düşünmekteyim.
Bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz yeterli değilse baro adli yardım bürosundan bir avukat talep edebilirsiniz.