Mesajı Okuyun
Old 21-06-2013, 09:01   #6
Abalı

Alıntı:
Yazan thejustice
saygı değer, site üyesi; kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim lakin ortada şöyle bir durum var; söz konusu olayımızda denetim yapılırken ilgili amirin denetim yetkisi mevcut odada bulunan bütün arkadaşları kapsamaktadır. Bu nedenle yalnızca dosyasına takılması dosyaya yeni bir yenilik katmayan evrakın takılmaması suretiyle tutanak tanzim edilmesi ve diğer görevlilerin denetlenmeyip yalnızca hakkında tutanak tutulanın denetlenmesi adalete ne kadar sığar bana göre tartışma konusudur.

Elbette kanuni boyutta; Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında gecikmeye sebebiyet verilmesi uyarma cezasını gerektirir. Yalnız sorum;
1- Memur görevi başında değil, nasıl denetleniyor?
2- Memur görevi başında değil, nasıl çekmece karıştırılıyor?
3- Memurun çekmecesinde onunla birlikte birden fazla evrak var ancak sadece bir kaç evrak için tutanak tanzim ediliyor? Neden emir ve talimat verdiği ve özellikle beklettiği evrak için tutanak tanzim edilmiyor?

Üzerinde durulması ve benim merak ettiğim soru da bu zaten, saygılarımı sunarım.

Bu söyledikleriniz kişisel yorum olarak değerlendirilebilir ve evet, bahsettiğiniz durumun etik olduğu da pek söylenemez. Fakat kamu idaresinde durum bu şekildedir.

Mahkemelerdeki emsal kararlar gibi idarede de emsal karar olayı bulunmamaktadır. Yani disiplin amiri bir memura ceza verirse, o memur kendisi ile aynı şeyleri yapan veya yapmayan diğer memurları emsal gösterip onların da cezalandırılmalarını veya kendisinin de cezalandırılmamasını istese bile bu muhakkak olacak diye bir şey yoktur.

Memur, görevi başında olmasa bile, hatta emekli olsa bile yaptığı işler bakımından denetlenebilir. Şahsen bu tür soruşturmalara çok şahit oldum. Görevi esnasında yaptığı bir fiilden dolayı, emekli olduktan sonra soruşturma geçiren ve hakkında kamu davası açılan kişiler vardır. Memur, mesai saatleri dışında da olsa yaptığı işlerden her zaman sorumludur.

Memur görevi başında olmadığı zaman da çekmeceleri ve kullandığı unsurlar denetlenebilir. Sanırım özel eşya ile kuruma ait olan ve kurum dışına çıkarılması yasak olan kamu mallarını birbirine karıştırmamak gerekiyor burada.

3. maddeyi de tutanak tutup yasal işlem yapan amire sormak lazım...