Mesajı Okuyun
Old 07-12-2010, 00:36   #2
oguzhand0

Hmm kim sorduysa güzel sormuş (:

Doğrudan hukuki temele dayandıramayacağım üzgünüm ancak mantık çerçevesinde düşünüldüğünde bahse konu AY Mahkemesi üyesinin kendisi ile ilgili davaya hakim sıfatıyla değil de sanık sıfatıyla katılacağını, yani kendi kendisini değil görevli olduğu mahkeme başkanlığının onu yargılayacağı düşüncesine varıyorum...

"Ha mahkemede onun yerine kim geçecek diye sorarsanız; bilmiyorum" diyordum ki AY Mahkemesi hakkındaki 2949 sayılı kanuna bakmak geldi aklıma(her ne kadar değiştirilecek olsa da)

Kanun buyuruyor ki:
Çekinme

Madde 49.- Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerinin, 46 ncı maddede yazılı sebeplere dayanarak davaya veya işe bakmaktan çekinmeleri halinde, Anayasa Mahkemesi çekinme isteğinde bulunan Başkan veya üyenin de iştirakiyle konu hakkında kesin karar verir. Ancak, çekinme isteğinde bulunan oylamaya katılamaz.

Kurulun toplanmasına mani olacak sayıda üyelerin çekinme istekleri dinlenmez

aşkan ve üyelerin şahsî ve görevle ilgili suçları

Madde 55.- Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerinin görevlerinden doğan veya görevleri sırasında işledikleri suçlarla şahsî suçları için soruşturma açılması Anayasa Mahkemesinin kararına bağlıdır. Başkan, gereken hallerde işi Anayasa Mahkemesine götürmeden önce bir üyeye ön inceleme de yaptırabilir. İmzasız, adressiz yahut takma adla yapılan veya yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikâyetler Başkanlıkça işleme konulmaz.

Anayasa Mahkemesince, soruşturma açılmasına karar verildiği takdirde gerekli soruşturmayı yapmak, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununa göre gereken kararı vermek ve sözkonusu Kanunun sorgu hâkimine tanıdığı yetkileri kullanmak üzere üç üye görevlendirilir. Bu kurulun vereceği kararlar kesindir. Ön inceleme yaptırılmasına, kurul üyelerinin seçilmesine, soruşturmanın yapılmasına ve gereken kararların verilmesine dair esaslar Anayasa Mahkemesi İçtüzüğünde gösterilir.

Ağır cezayı gerektiren suçüstü hallerinde hazırlık soruşturması ve ilk soruşturma genel hükümlere tabidir.

Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerinin şahsî suçlarında, Yargıtay üyelerinin şahsi suçlarına ilişkin hükümler uygulanır.

Anayasa Mahkemesi üyeleri açısından Sıkıyönetim Kanununda sözü edilen izin mercii Anayasa Mahkemesidir. Anayasa Mahkemesinin, sıkıyönetim komutanlığınca kovuşturma yapılmasına izin vermemesi halinde o üye hakkında yapılacak işlemler İçtüzükte gösterilir.
-----------

Siz de bir içtüzüğe gözatın isterseniz...

Saygılarımla