Mesajı Okuyun
Old 01-03-2010, 01:01   #1
lawyer_2009

Varsayılan tutukluluk süresi

5739 Sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 6.maddesi uyarınca

"Ceza Muhakemesi Kanununun 102 nci maddesi, aynı Kanunun 250 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yazılı suçlar ile ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlar bakımından, 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girer. Bu süre zarfında 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 110 uncu maddesinin uygulanmasına devam olunur."

yukardaki hükümden anlayacağımız üzere 31 aralık 2010 kadar agır ceza mah. görevine giren suçlar bakımından eski ceza muhakemeleri yasasında öngörülen tutukluluk süreleri yani m. 110 uygulanacaktır.şimdi ceza muhakemelri usulu kanunu 110. maddeye baktığımızda

"Hazırlık soruşturmasında tutukluluk süresi azami altı aydır. Kamu davasının açılması halinde bu süre hazırlık soruşturmasında tutuklukta geçen süre dahil iki yılı geçemez.

Soruşturmanın veya yargılamanın özel zorluğu veya geniş kapsamlı olması sebebiyle yukarıda belirtilen sürelerin sonunda kamu davası açılamamış veya hüküm tesis edilememiş ise, soruşturma konusu fiilin kanunda belirtilen cezasının alt sınırı yedi seneye kadar hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren suçlarda tutuklama kararı kaldırılır.

Yedi sene ve daha fazla hürriyeti bağlayıcı cezaları gerektiren suçlarda tutuklama sebebine, delillerin durumuna ve sanığın şahsi hallerine göre tutukluluk halinin devamına veya sona erdirilmesine veya uygun görülecek nakdi kefaleti vermesi şartıyla sanığın tahliyesine karar verilebilir."

bu kanun maddesine baktığımızda alt sınırı yedi seneye kadar olan suçlarda 2 yılı tutuklukta geçirmiş ise salıverilmesi gerektiğini anlıyorum ama bir sonraki fıkrada ise yedi yıl ve üzeri suçlarda tutukluluk halinin devamına karar verilebilir denilmektedir.

soruma gelirsem müvekkilim ağır ceza mahkemesinde kanunen 5-15 yıl mahkumiyet gerektiren bir suç ile yargılanmakta yaklaşık 3 yıldırda tutuklu bu durumda müvekkilim açısından bu kanun hükmü nasıl yorumlanmalı. alt sınıra baktığımızda 7 yıldan az ama genel olarakta 7 yıldan fazla bir cezayı öngörebilen bir suç. benim biraz kafam karıştı yardım edebilirseniz sevinirim.