Mesajı Okuyun
Old 30-10-2008, 16:45   #77
av_sibelll

Karar

Bir gün bedne bu tür proğramların gerçekten bizim mesleğimizi yansıtıp yansıtmadığını anlamak için izledim ama öyle tam anlamıyla bizim mesleğimizi yansıtmıyor. Hatta çok az yansıttığını düşünüyorum. O da mahkeme salonu, katip, hakim savcı anlamıyla. Usüle ilişkin durumlar bizim mahkeme usullerinden farklı.İzlediğim kısımda hakim gereği düşünüldü diyor bütün mahkeme hatta savcı bile ayakta dinliyor kararı. Açıkçası gerçek mahkemelerde bir savcının karar açıklanırken kalkıp ayakta kararı dinlediğine hiç şahit olmadım. Hatta o izlediğim bölümde o celseye kadar olay aydınlatılamamış sonrasında tanık dinlemeleriyle bir anda herşey çözüleveriyor ve nihayet mutlu saon: suçlu bulunuyor, suçlu suçunu itiraf ediyor. Avukatın o aşamaya kadar müvekkilinin suçsuz olduğunu ileri sürdüğü bütün iddialar uçup gidiyor. Derdest dizisini izlemedim ama sırf burada yazılan şeylerden dolayı merakımdan izleyeceğim.
Bu tür filmlerin ve proğramların çoğalmasının sebebi de şu günlerde medyayı ve gündemimizi meşgul eden davalar( ergenekon) olabilir mi acaba.Benim bu mesleği seçmemin bir sebebide savunmaların amerikan filmlerindeki gibi olmasını düşünmemden dolayıdır. Ama ne kadar çok yanılmışım meğer