Mesajı Okuyun
Old 26-05-2010, 16:17   #29
tmr_dmrc

Bu tartışmaya bir avukat olarak dahil olmak istedim. Yukarıda değerli hukukçu meslektaşlarım kendi şahsi görüşlerini belirtmişler, ben de bir kaç cümle belirtmek istiyorum.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre eğitim ve öğrenim hakkı kısıtlanamaz. Herkes dilediği eğitimi gücü ve yetenekleri ölçüsünde alabilir. Buna her hangi bir engel yok. Zaten ülkemizde hemen hemen her üniversitede hukuk fakültesi açılmış durumda. Yani açıköğretimde de hukuk fakültesi açılabilir toplum ihtiyaçlarına göre. Bu tür bir davranış insanları hukuk fakültesinde okumaya teşvik eder sadece. Ve ayrıca şuan ki sistemde bu durum bazı meslekler açısından -mesela avukatlık- sıkıntı yaratabilir. İşin özüne gelirsek burada amaç hukuk eğitiminden ziyade eğitim sonrası yönelinen mesleklerde kalitenin sağlanması olacaktır. Türkiye' de çok çok iyi Hukuk fakültelerinden mezun olan ancak hukukun her hangi bir alanında başarılı olamayacak insanlar var. Sebep hukuk eğitimi mi? Bence hayır. Temel sebep mezun olduktan sonra insanların rehavete kapılması ve edinmiş olduğu tüm bilgi birikimini silip atması. Rehavet derken bazı mesleklerin kolayca elde edilebilir olması anlaşılmalı. Örneğin Avukatlık, veya Noterlik. Aslına bakılırsa ülkemizde Hakim-Savcı olmak da o kadar zor değil. Tek bir sınav ve gerekli olan referanslar oldumu pek bir sıkıntı kalmıyor. Şimdi sonucu bağlayalım. Bir insan hukuk eğitimini çok rahat bir şekilde de alsa, eğer bunun sonucunda meslek elde etmek istiyorsa yeterli sınav veya eleme sistemine tabi olduğunu gördükçe buna cesaret edemeyecektir. Hukuk eğitimi kolaydır demiyorum. Ben de çok zor şartlarda okudum ve açıkçası güç bela iyi sayılabilecek bir okuldan mezun oldum. Ancak bu demek değildir ki ben iyi bir avukatım.
Netice de eğitim verilse dahi eğer iyi bir eleme ve yeterlilik sınavı olursa açıköğretimden mezun olan insan da bu sınavı geçerse hukukçu olmaması için bir sakınca göremiyorum. Eğer ki bu insanlar başarılı olamayıp her hangi bir işte çalışamayacaksa ülkemizin eğitim kalitesi artmış olur. İşsiz hukuk fakültesi mezunu olmak da herkese nasip değil.