Mesajı Okuyun
Old 13-12-2017, 08:29   #1
moltisanti

Varsayılan Ilamsiz Takip - Menfi Tespit Davasi - Borcun Sebebi

Değerli meslektaşlarım,

Müvekkilim aleyhine ilamsız takip başlatıldı. Biz de icra takibine itiraz edip alacaklı aleyhine menfi tespit davası açtık. Alacaklı takibe dayanak belge olarak müvekkilin 7 ay önce yaptığı kaza tutanağını eklemiş ve borcun sebebi olarak da " ... tarihli yapılan kazanın hasar bedeli" göstermiş.

Kazanın yapılmasına müteakip alacaklı sigorta firması tarafından müvekkile ihtarnameler keşide edilmiş ve o da ödemeyi yapmış. Ancak biz davayı açtıktan sonra alacaklı vekili ile telefon görüşmesi yaptığımızda; yapılan icra takibinin "karşı tarafın değer kaybı" için olduğunu öğrendik.

Merak ettiklerim ise;

1. Ben menfi tespit davasını açarken icra takibindeki borcun sebebine baktım ve oradaki "hasar bedeli" ibaresine dayanarak açtım. Dolayısıyla "değer kaybı" vs. gibi ödeme yapmadığım bir kalem yazılı olsa idi zaten itiraz etmez idim. Ezcümle; menfi tespit davasını sizce kazanabilir miyim?

2. Velev ki "hasar bedeli" ibaresi geniş bir ifade olarak kabul edilsin ve ödeme yapılmayan "değer kaybı" da bu ifadenin içine girsin. Geçmiş tarihteki hasar bedelini ödemem ve ödeme emrinde açık bir ifade ile borcun sebebinin belirtilmemiş olması neticesinde; bu dava aleyhime sonuçlansa veya konusuz kalsa dahi vekalet ücreti ve yargılama giderlerinin aleyhine hükmedilmemesini sağlayabilir miyim?

saygılarımla