Mesajı Okuyun
Old 15-07-2010, 14:31   #1
Sidarta

Varsayılan 10 yıldır sürmekte olan boşanma davası AİHM ye taşınabilir mi?

Uyarılarınızı ve kurallarınızı okudum. Konular arasında benim soruma yanıt aradıysam da bulamadım. Bu nedenle yeni bir başlık açtım. Umarım kural ihlali yapmıyorumdur.
10 yıl önce 2000 yılında açtığım boşanma davası ile 2005 yılında eşimin açtığı tazminat davası birleştirildi. Tazminat davası Haziran 2010 da yargıtaydan red edilerek döndü. Bundan da anlaşılacağı üzere 10 yıl önce açılan mahkeme en az 1 yıl daha süreceğe benziyor. Beklemeye tahammülüm kalmadığı için anlaşma yoluna giderek boşanmayı sonuçlandırmaya çalışıyorum. Ancak mahkemenin şahit ifadelerine dayanarak tesbit ettiği mal varlığına ve gelire ömrümün hiç bir döneminde sahip olmadım. Tüm çırpınmalarıma rağmen mahkemeye mal varlığımın tesbitini de yaptıramadım. İtirazlarım asla dikkate alınmadı.
Türkiye'de ki adalet sisteminin haddinden fazla yavaş ilerlemesi nedeniyle ömrümün 10 yılını istenmeyen bir nikah akdine bağlamış olmam hiç adil değil diye düşünüyorum. Karşı tarafla anlaşarak boşanmam halinde ömrümün son 10 yılını, istemediğim ve zaten fiilen tamamen bitmiş bir nikaha bağlı kalarak yaşamaya mecbur edilişim nedeniyle uğradığım fiziksel ve manevi kayıplarımı tazmin etmek amacıyla Adalet Bakanlığını dava edebilir miyim? Ya da AİHM ne başvurmam mümkün mü? Böyle bir davayı tüm avukatlar takip edebilir mi yoksa bu konuda branşlaşmış olan bir avukat ile mi görüşmem uygun olur? Sonsuz teşekkürlerimle.