Mesajı Okuyun
Old 07-12-2008, 22:58   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Avukat_A.K.
Serbest Meslek Kazancında Katma Değer Vergisi Açısından Vergiyi Doğuran Olay
Serbest Meslek Kazancında Katma Değer Vergisi Açısından Vergiyi Doğuran Olayın Paranın Tahsil Edildiği Tarihte Değil, Hizmetin Yapıldığı Tarihte Meydana Geldiği Yönündeki Danıştay Vergi Dava Daireleri Genel Kurul Kararı

Bilindiği gibi serbest meslek hizmetinin verilmesi karşılığında elde edilen kazanç Gelir Vergisi Kanunu'na tabi olmaktan başka, bu hizmet karşılığında alınan bedeller de Katma Değer Vergisi Kanunu'na tabidir. Gelir Vergisi Kanunu kazancın vergilendirilmesini "elde edilmiş olma" koşuluna bağlamıştır. Buna karşılık Katma Değer Vergisi Kanunu serbest meslek için özel bir düzenleme öngörmeksizin hizmet sunumlarında verginin doğumu, hizmetin ifa edilmiş olmasına bağlanmıştır.

Öyleyse şu sorunun yanıtlanması gerekir:

"Hizmetin ifa edilmiş olması" kavramından, ne anlaşılması gerektiği...

Hazine, %35 gelir vergisi kesintisinden vazgeçip, %18 KDV geliri ile yetinmeyi düşünüyorsa; İKİ KANUN ARASINDA ÇELİŞKİ ancak anlaşılabilir.

Hizmetin ifa anı, söz gelimi bir icra takibinin AÇILDIĞI ANSA, takibi açar, KDV yi müvekkilimizden talep eder, devlete öder, sonra da canımız sıkılırsa istifa ederiz. Müvekkilimiz "Benden tahsil ettiğin KDV'nin dayanağı nedir, hangi nednele istifa edersin, hizmeti tamamlamadın, tahsilat gerçekleşmedi, HATTA TAKİBİ AÇMAK DIŞINDA HİÇ BİR İCRAİ İŞLEM YAPMADIN, TEK BİR TALEP AÇMADIN, bu takibi ben dolaylı KDV ödensin diye mi, yoksa alacağım tahsil edildin diye mi teslim ettim?!" dediğinde, "KDV Kanunu böyle, ben dosyanın takibinden vazgeçtim, hatta KDV Kanununa göre "Hizmeti de ifa ettim. Öde bakalım yasal avukatlık ücretimin KDV dışında kalan kısmını" diyebiliriz.

Saygılarımla...