Mesajı Okuyun
Old 23-03-2007, 10:04   #2
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
muayenelerden sonra doğrudan kamu ihale kurumuna şikayet mi edilecek yoksa doğrudan idareler aleyhine dava mı açılacak?

4734/
Kamu İhale Kurumu
Madde 53.-b) Bu Kanuna göre yapılacak ihaleler ile ilgili olarak Kurumun görev ve yetkileri aşağıda sayılmıştır:
1) İhalenin başlangıcından sözleşmenin imzalanmasına kadar olan süre içerisinde idarece yapılan işlemlerde bu Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olmadığına ilişkin şikayetleri inceleyerek sonuçlandırmak.

Madde 55.- İhalelere ilişkin olarak yapım müteahhidi, tedarikçi veya hizmet sunucusu tarafından öncelikle idareye şikayette bulunulur.
Bu şikayetler;
a) Sözleşme imzalanmamışsa,
b) Yapım müteahhidi, tedarikçi veya hizmet sunucusunun şikayete yol açan durumların farkına vardığı veya farkına varmış olması gerektiği tarihi izleyen onbeş gün içinde yapılmışsa,
İdarece dikkate alınır.

56-....Sözleşme imzalandıktan sonra yapılan (Değişik ibare: 4964 - 30.7.2003 / m.34) "itirazen şikayet başvuruları" Kurul tarafından değerlendirmeye alınmaz.

4735/
Madde 11.- Teslim edilen mal, hizmet, yapım veya yapılan işin muayene ve kabul işlemleri, idarelerce kurulacak en az üç kişilik muayene ve kabul komisyonları tarafından yapılır. Mal veya yapılan iş yüklenici tarafından idareye teslim edilmedikçe muayene ve kabul işlemleri yapılamaz.
Madde 36.- Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.

T.C.DANIŞTAY DAIRE 1
Esas No.2004/36Karar No.2004/42Tarihi13.04.2004
....Kurumunun, ihalelerin başlangıcından ihale sözleşmesinin imzalanmasına kadar olan süre içerisinde, idarece yapılan işlemlerin mevzuata aykırı olduğuna ilişkin şikayetleri inceleyerek bu şikayetleri sonuçlandırmakla görevli ve yetkili olduğu açıktır.

*Bu durumda Kamu İhale Kurumu'na başvuru imkanı bulunmaması gerekiyor. (İhale süreci tamamlandığı, sözleşme imzalandığı için.)
*Süreye ilişkin bir kayda ben de rastlayamadım. Genel hükümler uygulanabilir zannediyorum.
Saygılarımla...