Mesajı Okuyun
Old 09-10-2012, 07:21   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,çok acil bir sorunuma cevap arıyorum.Lütfen cevap verir misiniz?Bir süre önce eşimi en yakın arkadaşımla beraber yakaladım.Bunun üzerine eşim beni darp etti ve bir sürü hakaret eşliğinde evden kovdu,kapının kilidini de değiştirdi.Ben olayın şoku ile teklif ettiği anlaşmalı boşanmayı kabul ettim ve dava açtım o da kabul ettiğini dilekçenin altına yazıp imzaladı.Bu dilekçede ben nafaka ya da tazminat istememiştim sadece bankaya olan borcumu taksitler halinde bir yıl ödeyecekti.Ancak duruşma aşamasında ben talebimi nafakaya çevirdim eşim de kabul etmeyince anlaşmalı olarak boşanamadık.benim merak ettiğim hakimin verdiği 2 haftalık süre içnde davamı anlaşmalı boşanmadan zina sebebiyle boşanmaya çevirebilir miyim?Ancak zinayı ispatlamam da çok kolay değil kimse şahitlik yapmıyor.Nafaka ve tazminat almak istiyorum ne yapmam lazım?

Sayın konuk,
Davanızı ıslah edebilirsiniz. Ancak ispat sorunlarını aşmanız, eşinizin kusurlu olduğunu iddia ettiğiniz konularda delil bulmalısınız. Zina, darp, hakaret gibi nedenlerle boşanmaya karar verilmesi ve öncesinde talep etmeniz halinde maddi ve manevi tazminata hükmedilecektir. Ayrıca boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecekseniz, yoksulluk nafakasına da karar verilebilir. Dava süresince tedbir nafakası isteme hakkınız da bulunmaktadır.
Haklarınızı yitirmemek, davanızda adil bir sonuca ulaşabilmek için mutlaka doğrudan hukuki yardım alınız. Maddi durumunuz yeterli değil ise, davanıza adli yardım çerçevesinde bir avukat atanması için ilinizdeki baroya başvurabilirsiniz.