Mesajı Okuyun
Old 14-09-2010, 12:34   #1
Admin

Varsayılan Kamuoyunu Hukuki Bilinçlendirme Konusunda İlan, Duyuru ve Organizasyonlar

Gazetelerde şu tip duyuruları mutlaka görmüşsünüzdür:
Alıntı:
... yaşını geçtiyseniz.
geçmeyen .... ve .... şikayetleriniz varsa.
......... hastalığınız olabilir.

Bu hastalık erken teşhis edildiğinde %.. oranında tedavi edilebilmektedir. Erken teşhis, tedavi ve bilgilendirme için lütfen ..... uzmanı hekiminize danışınız.

..... ..... Uzman Doktorlar Derneği

Bu ilan ve duyurulara heryerde rastlamak mümkün: Gazeteler, billboardlar, internet, radyo ve hatta televizyon. Bu duyurularda kamuoyunu belirli sağlık problemleri karşısında bilinçlendirmek, bazı hastalıkların erken teşhis oranlarını arttırmak, tedavi giderleri ve ölüm oranlarını azaltmak gibi oldukça önemli asli amaçların olduğu muhakkak. Öte yandan bu duyuruları genellikle belirli bir dernek ya da vakıf çatısı altında bir araya gelen uzman doktorların veya bir konuda uzmanlaşan sağlık kuruluşlarının yaptığı düşünüldüğünde, duyuruların tali amacı olarak da bu uzman doktorların/sağlık kuruluşlarının çalışmalarını daha verimli hale getirmek olduğu da sanırım gözden kaçmamalı. Elbette asli amaç son derece önemli ve kutsal olduğundan tali amacı eleştiriyor değilim, sadece bu meslek mensupları için böyle bir yararının da ayrıca bulunduğunun altını çizmek istedim.

Benim merak ettiğim bu tip kamuoyunu bilinçlendirme çabalarını niçin hukuk sektöründe göremiyoruz? Avukat meslektaşlar müvekkillerini bilgilendirirken bu konularda da bir bilinçlendirme yapıyorlar mutlaka ama bunlar bireysel çabalar. Keza vatandaşlar da, işin başında hukuki yardım almadıkları için büyük zararlara uğradıklarından, çoğu kez bir sonraki işleri için yoğurdu üfleyerek yeyiyorlar ama bu da kamuoyunun topluca biliçlenmesi anlamında çok bir değer ifade etmiyor. Hukuk sektöründeki kuruluşlar ve özellikle de Barolar bu konularda etkin organizasyonlar yapsa olumlu sonuçlar vermez mi?

Örneğin : "İşin sonunda zarara uğrayınca değil, işin başında sonradan zarara uğramamak için Avukata gidin" doğru, sağlıklı ve herkesin zihnine yerleşmesi gereken bir slogan değil mi? Bu sloganın arkasında duran, bu konuda kitlesel bilinçlendirme çalışmaları yapan, medya ile işbirliğine giren hiçbir organizasyonu ben bugüne kadar duymadım, bilemiyorum benim duymadıklarım var mı? (Benim bilmediğim istisnalar varsa bile, işin içindeki kişilerden biri olarak ben bile onları bilmiyorsam, çabalarının hedef kitleye erişimi ve yaygınlığı konusunda sıkıntıları var demektir sanırım)

Başta barolar olmak üzere, hukukla ilgili sivil toplum örgütlerinin ve avukatların ağırlıkta olduğu kurumsal yapılanmaların bu konularda girişimlerde bulunmaları ve daha etkin olmaları hakkında ne düşünürsünüz? Bu tip bir çalışmanın hukuki çerçevesi (sınırlandırmalar, yasaklar, engel hukuki düzenlemeler vs.) hakkında neler söyleyebiliriz? Böyle bir organizasyonun kamuoyuna bilinçlendirme anlamında başarılı olma şansı nedir?

Neler düşünürsünüz?

Konuyla ilgili Kişisel Notlar:

1- Konuyu açarken bu tip bir etkinliği THS'nin yapması kastedilmemiş veya ima edilmemiştir, böyle bir hazırlık, düşünce (veya buna uygun bütçemiz) de yoktur! Ancak başta barolar olmak üzere bu konularda daha etkin çalışmalar yapabilecek organizasyonlar olduğu muhakkak ve konuyu açarken bunu tartışmayı istedim.

2- Avukatların reklam yasağı hepimizin malumudur ve bu konunun amacı bu yasağın tartışılması veya avukatların böyle bir organizasyon altında kendi isimleriyle duyurular yapıp bu yasağı delmeye çalışmaları da kesinlikle değildir. Doktorların da mesleki reklam yasağı var ama bu "akciğer kanseri konusunda halkı bilinçlendirmek için akciğer hastalıkları uzmanlarına başvurulması gerektiğinin" altını çizmeye engel olmamaktadır. Aynı şekilde binlerce lira değerinde bir hukuki sözleşme yaparken, "kırtasiyelerden alınan matbu kağıtlara değil HERHANGİ bir avukata" güvenmenin daha sağlıklı olacağı konusunda KURUMSAL bilinçlendirme yapılmasına da avukatların reklam yasağı engel olmamalıdır diye düşünüyorum.

3- Böyle bir öneri getirirken asli hedefim de avukatların gelir kaynaklarının arttırılması değildir ancak doktorlar örneğinde olduğu gibi, böyle bir organizasyon bu yönde bir hedefe de şüphesiz ulaşacaktır. Ancak burada asli amacın "avukatların kalkındırılması" değil, hak kayıplarının önlenmesi, adalete erişimin kolaylaştırılması, halkın yanlış bildiği hukuki doğruların öğretilmesi, büyük hukuki zararların ve mağduriyetlerin engellenmesi, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi "hukuki kurumsallaşma", "profesyonel hukuki yardım" ve "güvenli hukuki işlem yapma" kavramların toplumun bilinçaltına işlenmesi olduğunun tekrar altını çizmek isterim. En azından benim amacım buydu!