Mesajı Okuyun
Old 25-11-2009, 15:52   #26
Avukat Tekin

Ben de sertifika zamanından beri kullanıyorum. Programın geçmişten bugüne giderek geliştiğini görüyorum ancak eskiden bakanlığın programa ilgisi daha çoktu sanki. Sertifika zamanında programdaki aksaklıklarla ilgili bir mail atmıştım ve kısa sürede mailime yanıt gelmişti. Yakın zamanda iki kez mail attım ancak ikisine de cevap gelmedi.
UYAP'ın yeterince yaygın kullanılmamasının ve gelişmemesinin sorumluları da avukatlar ve kalem personelidir bence. Avukatlar, ya bilgisayar kullanımını çok iyi bilmediklerinden, ya da e-imza almaya yanaşmadıklarından olsa gerek sisteme çekingen yaklaşıyorlar. Halbu ki sadece şehir dışı dosyaların rahat takibi, dosyaya evrak gönderebilmek ve mazeret gödnerdiğiniz duruşmaların zabıtlarını görebilmek bile UYAP kullanmak için yeterli sebep olmalı.
Memurlar iş yoğunluğu sebebiyle UAYP'tan gönderilen evraka bakamadıklarını söylüyorlar ama aslında bu durum kendi iş yüklerini daha da artırıyor. Halbuki unutulmasın ki UYAP üzerinden gönderilen her bir evrak böyle yapılmayıp da fiziki olarak kaleme getirilse buna daha çok mesai haracayacaklar. Örneğin ben beyan dilekçemi UYAP'tan vermek yerine fiziken kaleme götürsem, havale almak için hakimin, derdimi anlaması, dosyayı çıkarması ve evrakı takması için memurun vaktini almış olacağım. Kalemdeki insan kalabalığının azaltılması adına bile olsa ben memur olsam UYAP evrakına öncelik verir ve avukatları bu şekilde UYAP kullanmaya teşvik ederim. 100 tane evrakın UYAP üzerinden işlenmesi kaleme 100 tane daha az insanın gelmesi demek.
Bence sorun bu konuda bir yasal zorunluluk olmamasında. Memur UYAP'a bakıp evrak listesini görünce "boşver, sonra yaparım" diye düşünüp o an elindeki işi yapıyor. Memur rahat çünkü UYAP'tan gönderilen evrakın yasal olarak ulaşması ancak evrakın kelam tarafından işlem görmesi halinde oluyor. Evrak kalem tarafından sisteme işlenmezse siz dilekçeyi yasal olarak zamanında göndermiş sayılmıyorsunuz. Bunun yerine evrakın ulaşma tarihi olarak sizin evrakı gönderme tarihiniz kabul edilse ya da memurlar için, UYAP'taki evrakları sisteme işlemek için zorlayıcı bir süre konulsa bu durumda hem memurlar hem de avukatlar çok büyük bir zaman tasarrufu sağlayacak. Avukatlar örneğin, süre tutum dilekçesinin, kendi bilgisayarından gönderildiği tarihte verilmiş sayıldığını bilirse rahatlar ve hep bu sistemi kulanır. Memur da UYAP'a giren evrakı örneğin 3 işgünü içinde sisteme işleme zorunluluğu olduğunu bilse bu işi ister istemez süresinde yapar ve zamanla avukatların çoğu işlemlerini UYAP üzerinden yapacağından dolayı kalemler de rahatlar. Aynı sebeple sistem yoğun kulanıldığı için bakanlık da sistemin daha verimli çalışması için yenilikler yapmaya daha hevesli olur. Yani sistemin daha iyi olması için insanları biraz zorlamak lazım.
Şunun unutmayın UYAP'ın yetersizlikleri olduğu doğru ama sağladığı az sayıdaki kolaylık bile UYAP kullanıcısı olmak için yeterli.