Mesajı Okuyun
Old 01-01-2010, 13:21   #8
yalcin3

Çok zor bir duyguymuş hukuk okumak.

Yani bölümün ve derslerin zorluğundan çok hukukçu adayı olmak daha zormuş.
Her gün haberlerde bu kadar çok yolsuzluk haberi okudukça kendimden utanıyorum.Hele okula geldiğim ilk haftaları hatırlıyorum da...Derslerden çıktığım anda aklım karışıyordu.Bize öğretilen teorilerin hiçbiri pratikte yoktu.

Kanunlar yazılıymış,soyutmuş,genel ve objektifmiş aslında.Ama biz bunu neden hiç görmüyorduk?Neden burada kanunlar kişiye göre değişmiş?Herkes için konmuş kanunlar aslında herkese uygulanmıyordu ki.Torpil,kayırma bunlara öyle çok şahit olduk ki ve daha çok şahit olacağız maalesef.

Hayalkırıklıkları,kafa karışıklıkları oldu hukuk okumak benim için.Halbuki en büyük hayallerimden biriyken.Ama işte dedim ya kendimden utanır oldum.Filmlerde gördüğümüz gibi değildi,beni avukat olmaya özendiren dizilerdeki gibi de değildi.Adalet yerini bulmuyordu,gerçek hayatta o filmlerdeki gibi iyi avukatlar son sözü söyleyerek lafı gediğine koyarak kazanmıyordu.Benim filmlerimle hayat çelişiyordu.

Sonra ben çelişmeye başladım.Arkadaş çevremde herkes bana sorular sorar oldu.Yurtta kaldığım için benim arkadaş grubum çeşitli bölümlerden okuyanlarla dolu.Ne zaman gündemle,hukukla ilgili bir mesele açılsa hepsinin gözleri benim üstümde olur.Ama ben o anda kafamı kuma gömmek isterim.
Çünkü bana ne sorsalar cevaplayamadığımı fark ederdim."Kanun ne diyor bu konuda?Ama dün haberde gördüm şöyle şöyle olmuş o zaman böyle olması gerekmez mi sence?Çünkü bu adil değil ki." dediklerinde sadece kem küm edebiliyorum ben.Anayasa hukukundan 80 almakla cevaplayamıyordum bunları.Onlara kanunda yazılı olanlarla gerçek hayattakilerin çeliştiğini anlatamıyordum çünkü ben bile anlayamıyorum ki...

Öte yandan darbe anayasası ile yönetilmemiz,sonra o anayasada yapılan önemli değişiklikler...Bazen diyorum ki acaba bize gıcıklığına mı yapıyorlar?Sınavlarda soralım da öğrencilerin aklı karışsın diye mi anayasa değişikliği yapıyorlar?Hani anayasalar diğer kanunlar gibi değiştirilemeyen daha zor değişitirilebilen yasalardan oluşurlardı?

Ya da eğitimi alırken bir sürü zorluk çekiyoruz.Ağır sınavlardan geçiyoruz.Ancak ne oluyor hemen bir kanun değişebiliyor,ondan sonra al başına belayı tam sen eski kanunu ve onun uygulanmasını zorla kafanda oturtabilmişken üstelik.Bu sefer de bizlere yeni bir dert doğmasın mı?Eski kanunla yeni kanun karşılaştırması da müfredata giriyor ve gene olan öğrenciye,daha doğrusu bütün hukukçulara oluyor.
Tamam hukuk dinamik bir alan sonuçta zaman ilerledikçe bazı kanunlar ihtiyaçlara cevap veremez hale gelebiliyor.Ama bu kadar kısa sürede değişebilmesi...Bilemiyorum ya işte kem küm...

Türkiye'de verilen hukuk eğitimi de iç açıcı değil.Uygulamaya ve pratiğe yönelik hiçbir şey vermiyor okullar.Hepimiz iyi not almaya odaklanmışız,herkesin gözünü not ortalamasını yüksek tutmak bürümüş.Özeleştiri olara söylüyorum ki çoğumuz gündemden bihaberiz.Arkadaş çevresinde "Sen bilirsin bunları şöyle olmuş sence doğru mu senin fikrin ne?" diye sorduklarında gene fikir belirtemiyorum çünkü gündemi takip filan etmiyorum.Derse inekleyip sınava giriyorum,dünyada olan bitenle alakam kalmamış.Bir hukukçu için bunlar çok büyük eksiklikler.

Bir de bakkal dükkanı gibi hukuk fakültesi açıyorlar,benim memleketim bile güya küçük bir yer ama 1000e yakın hukuk bürosu açılmış son yıllarda.Potansiyel,hukuk fakültesi mezunu işsizleriz hepimiz.İşini iyi yapıp iyi bir yere gelenler elbette ki var,ama çoğu da para hırsı ile hareket ettiği için avukatların adı yalancıya çıkıyor,onca ağır eğitimden sonra bir de aşağılık,ikiyüzlü,yalancı damgası yiyorsunuz o da güzel bir yönü işte.

Kısacası çok çalışmam lazım anne çooook.Antartika'da ne işim var bilmiyorum ama ne olursa olsun burada olmaktan mutluyum.Şikayet etsem de yakınsam da zaman zaman sinir olsam da iyi ki burdayım.