Mesajı Okuyun
Old 29-01-2006, 17:40   #17
mehmetdemirlek301

Benim kanaatimce, 6183 S.K. hükmünün ilgili maddesi borçlunun yapacağı ödemeleri kapsamaktadır.Borçlunun haberi olmaksızın 3. şahıslar tarafından yapılan ödemeler, borçlunun lehine olarak hesaptan düşülür ama zamanaşımıyla ilgili mu madde borçlunun aleyhine işletilemez.Zira borçlu, bu ödeme her ne kadar benim lehime yapılmış olsa dahi, benim haberim olmaksızın başka birisi tarafından ifa edilmiş şeklinde savunma yaptığı takdirde, bunun aksi, aksini iddia edence ispatlanmalıdır.Zira ispat kuralları bunu gerektirir.Saim Dikici'nin de değindiği gibi, bu para ödenmiş ama bunu ben ödemedim dediğim zaman, bunu benim ödemediğimi ispat etmem çok zordur ve bazen mümkün değildir.Ama ödemeyi alan alacaklı bunu borçlunun bizzat kendinden tahsil ettiğini basit bir yöntemle ispat edebilir.Bu durumda, borçlunun savunmasına itibar edilmesi hayatın zorunlu gereğidir.
Diğer bir husus da, bu sembolik rakamı kabul eden memurun, bunun arkasında bir neden araması gereğidir ve kendini buna göre hazırlaması ve dikkat etmesidir.Misalen 100 YTL borcu olan birisinin gelip de 1 YTL ödemesi durumunda gülünç bir durum ortaya çıkar.Bu durumda tahsilat yapan devletin bunun arkasındaki sebebi araştırması ileride böyle bir durumun ortaya çıkacağını öngörmesi ve buna ilişkin gerekli tedbiri alması icabeder.Bunha ilişkin de kendi usüllerinrde bir düzenleme yaparak bu tür durumları ortadan kaldırması icabeder.Ödeme makbuzuna ödeyenin imzasını almak gibi mesela.
Diğer bir husus da, kanuna bu maddenin niçin eklenmiş olduğudur.Bunun için kanunun gerekçesini araştırmakta fayda var.Zira özel hukukta kısmi ödemeler alacakta zamanaşımını kesmezken burada nasıl kesiyor.Acaba maddenin metninde bir yanlışlık olabilir mi?Diyelim kanunkoyucu bu maddeyi bilerek ve isteyerek kanuna derpiş etmiş, o halde borçlular da, ödemeyi bizzat kendisi yapmış olsa dahi, kendi yaptıkları ödemeleri inkar ederek borcun bakiyesi hakkında zamanaşımı itirazında bulunabileceklerdir.Burada ödemeyi bizzat borçlunun yaptığını ispat yükü devletindir.OLMAYAN BİR ŞEY İSPATTAN VARESTEDİR, ANCAK BİR ŞEYİN VARLIĞININ İSPATI GEREKİR.