Mesajı Okuyun
Old 07-12-2005, 11:14   #1
Saim Dikici

Varsayılan Kamu İdareleri Kanuna Karşı Hile Yapabilir Mi?

Sayın meslektaşlarım;

Bu gün bir mali müşavir arkadaşla konuşurken bana aktarılan ve hayretler içinde kaldığım bir olayı sizlerle paylaşmak ve üzerinde tartışmak istedim. Olay şu şekilde:

Vergi daireleri son bir kaç yıldır zaman aşımına uğrayan vergi alacaklarının tahsil edilememesi riskini ortadan kaldırmak için, vergi mükellefinin bilgisi ve rızası dışında borç tutarının sembolik bir kısmını (genelde 1 YTL) kasaya ödeyip, makbuzunu da kişinin dosyasına koyuyormuş!

Bu şekilde 6183 sy yasa icabı ödeme ile zamanaşımı kesileceği için mükellef ben ödemedim dese de bunu ispatlayamadığından, üzerine gidip devlet memurları kendi ihmallerini bertaraf etmeyi başarıyormuş!

Muş! diyorum çünkü bu bir iddia ve son derece ciddi bir iddia.

Eğer böyle ise;

- Bu kanuna karşı hile değil midir? Ödeme makbuzlarına ödeyenin de imzasının alınmasının istenmesine nedenve bunu fiilen zorunlu hale getiren haksız bir işlem değil midir?

- Devlet memurunun bu eylemi görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaz mı?

- Mükellef itiraz edip ve nihayetinde yargıda kendisini şu şekilde savunamaz mı:

Her ne kadar ödeme işlemi yapılmış ise de bu benim yaptığım bir ödeme değildir. Ödemeyi benim yapmadığımı bir makbuzla ispatlamak imkanım olmasa da; vergi borcunun mükellefe hiç bir fayda sağlamayacak bir şekilde ve hatta onun aleyhinde zamanaşımını kesecek tutarda sadece 1 YTL' lik kısmının ödenmesi hayatın olağan akışına terstir.

Hiç kimse kendi aleyhinde bir işlem yapmaz doğa kanunu dairesinde, ödemenin mükellefçe yapılmadığı kendiliğinden ispatlanmış sayılır
....

Görüşlerinizi ve varsa bu konuda başka somut olayları aktarırsanız, sevinirim.

Saygılarımla.