Mesajı Okuyun
Old 10-01-2012, 12:51   #46
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lawyer lawyer
sözleşmede renk belirleme konusunda bir hüküm yok ama sipariş verdikten sonra müvekkilim renkleri de belirlemesi gerekiyor. ben bu konuyla ilgili biraz daha araştırma yatptığımda müvekkilimin rengi bildirmemesi alacaklı temerrüdüne düşmesine sebep oluyor. bu da sözleşmeden dönme ve tazminat talebine izin vermiyor. bu sebeple karşı tarafın yanlış talepleri içeren bir dava açtığını düşünüyorum.

Müvekkiliniz (BK.101, temelinde) temerrüde düşmüş ise, BK.106-107-108. maddelere göre diğer tarafın sözleşmeyi feshetmek (BK.106, müspet zarar) veyahut sözleşmeden dönmek (108, menfi zarar) hakları mevcuttur.

Eğer müvekkiliniz kumaş almaktan vazgeçtiğini bildirmiş ise, bu durumda sözleşmenin hüküm ifade edeceği kanaati ile iplik alan karşı taraf, sözleşmenin geçersiz kalması nedeniyle uğradığı menfi zararını talep edebilir.

Eğer iplik rengini bildirmesi için sözleşmede bir süre belirlenmişse bu süre sonunda, süre belirlenmemiş ise ihtar sonucunda seçimini yapmadığı zaman karşı taraf, BK.106'ya göre akdin ifasını isteyebileceği gibi, akdin ifasından vazgeçip müspet zararının karşılanmasını da isteyebilir.

Bu bakımdan "müvekkilimden tazminat isteyemez" şeklindeki görüşünüze katılamıyorum.