Mesajı Okuyun
Old 07-03-2009, 14:45   #17
Av. Burcu KALYONCU

Ne yazık ki mahkemelerimiz, avukatın yargının üçlü sacayağının bir parçası olduğu konusunda daha çok yol katetmeleri gerektiği konusunda biz avukatlara fikir verecek sayısız deneyim yaşatmaya devam ediyorlar. İngiltere'de ' mesleklerin prensi; prenslerin mesleği ' olarak nitelenen mesleğimiz; burada avukatların bazen karamela sepeti muamelesi gördüğü trajikomik uygulamalara konu oluyor. Bir tanesini paylaşmak istiyorum:

Tutuklu olan müvekkilim için, henüz ilk duruşması yapılmamış olan bir ağır ceza davasında, tutuk incelemesinden önce tahliye talebinde bulundum. Deneyimlere dayanarak; büyük olasılıkla reddedileceğini biliyordum ama; müvekkilin eşi ve bebeği çok mağdur olduğu için denemek istedim. Dilekçeye havale almak için başkanın odasına girdim. Bir iki cümle kurdum talebimle ilgili. Bu arada dava 85 sanıklı ve 26 klasör hacminde bir dava. Biraz müvekkilin adını falan da vurgulamak isteğim var. ' Ben bu aşamada tahliye vermem avukat hanım!' dedi. Ben de sinirlenerek; 'oyunuzu belli mi ediyorsunuz efendim!' dedim. Ve iyi çalışmalar dileyerek çıktım. 18 şubatta ilk duruşması vardı. 25 tane tutuklu sanık müdaffii hiçbir şekilde sözleri kesilmeden ve dahi sanıklar da öyle, dinlendiler başkan tarafından.Hem savunmaya iştirak ve hem de talepler bölümünde, benim hiçbir cümlemin bitirilmesine izin verilmedi!!! İki numaralı sanığa bir soru sordum ve müvekkil lehine ikrar etmesini sağladım. İkinci sorum arada kaynadı. Onu ancak; Ankaralı meslektaşımın sorması neticesi zapta geçirebildik!! Tahliye talep ederken; hiçbir şekilde konuşamadım!! Tüm cümlelerim ağzıma tıkıldı! ' Efendim müvekkil mağdur - sanık durumundadır!' ' Onun kararını biz veririz avukat hanım!' ' Elbette siz vereceksiniz efendim; ben savunma yapıyorum!' ' Geçin bunları avukat hanım! ' Neden?! Çünkü ben bir ağır ceza başkanına, ihsas-ı reyde bulunmaması gerektiğini üstü örtülü olarak ' ihsas ' ettirmiştim!!

Özetle; 8,5 saat süren duruşmada, bendeniz sınıfın yaramaz çocuğu muamelesi gördüm!! Çünkü ' cür'et' etmiştim!! Müvekkil tutuklu olduğu için; daha fazla
' antipatik ' olmak da mantıklı gelmedi ve sustum!!

Sonuç olarak müvekkil ilk duruşmada tahliye oldu ama ben; davadan çekilmeyi düşünüyorum!!

Saygılarımla)