Mesajı Okuyun
Old 11-07-2008, 16:28   #3
Gülsün A. Aygörmez

Degerli Meslektaslar,

kisisel veriler üzerindeki haklarin ihlali her ne kadar kisinin özel hayatinin gizliligine yönelik bir ihlal olusturabilecek olsa da, benim yukarda sözünü ettigim, Türkiye'de ne yazik ki, henüz bilimsel cevrelerde adina rastlayamadigim "kisinin bilgilendirme özerkligi hakki" na da ihlal olusturur. Her somut olayda, kisinin kisisel verilerinin hukuka aykiri bir sekilde aciklanmasi, özel hayatin gizli alanina bir saldiri yaratmayabilir. Bununla birlikte, kisinin bizzat bilgilendirme hakki yani bilgilendirme özerkligi hakkina bir saldiri olusturabilir.
Daha önceki iletimde bahsettigim gibi, bu hak Almanya'da kisiligin gelistirilmesi hakkina dayanilarak Almanya Anayasa Mahkemesi tarafindan uygulamaya sokulan bir hak haline gelmistir. Benim kanaatimce, Tasari'nin 20. maddesi, genel olarak bilgilendirme özerkligi hakkini da icine almaktadir (önemli bir iki kavram eksikligi disinda). Bu anlamda, yenilikci de bir maddedir. Buna ilave olarak, bu hak korunmaya layik bir hukuki deger olarak Ceza Kanununda da koruma altina alinmistir. Benim gözlemledigim kadariyla, Türkiye'de en cok ihlal edilen haklardan birisi, bilgilendirme özerkligi hakkidir. Yasal düzenlemelerin, uygulamaya da hizla yansimasi umuduyla....

Saygilarimla
Gülsün Aygörmez